Rozhovor: METTEORWA

29. dubna 2011 v 19:00
Zdravím všechny pravidelné návštěvníky i náhodné kolemjdoucí!

Tentokrát Vám přináším rozhovor s jednou z nejzajímavějších blogerek na blogu.cz vůbec. Určitě jste o ní už slyšeli. Není jí nikdo jiný než METTEORWA působící na blogu www.metteorwa.blog.cz!

:-)
:-)
Foto: Jiří Růžek, www.jiriruzek.net


Myslím, že není třeba tě představovat, patříš mezi známé blogové osobnosti. Ale kdyby se přeci jen našel jediný člověk, který by tě neznal - jak bys charakterizovala sebe ve spojistosti s blogem v jedné větě?
Jsem sice blogerka-lajdačka, ale tenhle náš blogový svět má pro mě pořád svoje místo.

Jak vznikla tvá přezdívka?
Přezdívka vznikla celkem jednoduše. První co mě napadlo byla Meteora, jenže to bylo moc profláknuté. Trochu jsem si pohrála s písmenky a potom co jsem tam vtlačila W jsem to "opticky" dorovnala zdvojením T. Vlastně žádný skrytý význam nemá, ale jak jsem si vygooglovala, aspoň prozatím jsem jediná Metteorwa na zeměkouli :)).

Co pro tebe byl hlavní impulz k založení blogu a kdy se tak stalo? Jde o tvůj první blog, nebo jsi už dříve někde působila?
Dlouho jsme doma fungovali bez internetu, ale když mi bylo snad nějakých čtrnáct, začala jsem objevovat internetový svět a jedna z mnoha zajímavých věcí, na které jsem na něm narazila, je i blog.cz, který byl tehdy ještě v plenkách. První blog jsem tedy založila kdysi dávno a nepůsobila jsem na něm, dělala jsem na něm blbosti :). Nikdy jsem sice nebyla "pixelková lady", ale dokud se mi do ruky nedostal fotoaparát, vesměs jsem na blog neměla co dávat. Moje literární schopnosti taky nestály za moc. Nějakou dobu jsem vedla vcelku úspěšný blog o hudební skupině, ale postupem času jsem se mu přestala věnovat a nedávno jsem ho po dlouhém "ležení ladem" smazala.

Jsi členkou Autorského klubu, Klubu snílků a tvůj blog je zařazen mezi Top blogy kamoska.cz. Jak vnímáš své členství zde? Je některý z klubů, který ti je bližší? Zapojuješ se aktivně do jejich projektů?
AK a KS beru tak nějak nastejno, poslední dobou se do dění v obou popravdě nijak moc neangažuji, ale snažím se sledovat dění v nich. Kamoska.cz je kapitola sama pro sebe. Matně si vzpomínám, že o tomto serveru vyšel článek na Blog.cz, a nebylo překvapením, že se lehce zvedla nevole na další "stupidní holčičí web". Chtěla jsem zkusit, jak budou tamější reagovat na můj blog, a hle, oni mě vzali. Ovšem, beru to jen jako malou propagaci, na rozdíl od AK a KS. Na členství v těchto dvou klubech jsem vcelku pyšná.

Sledovala jsi velký třesk, který se v AK odehrál? Jaký máš názor na změny?
Ano, sledovala. Názor na změny mám kladný, myslím, že po takovém opravdu velkém třesku to chce více času, než se klub zase rozchodí.

Neauvažovala jsi někdy o přemístění svého blogu na jinou adresu jako spousta přeběhlíků z blogu.cz na blogspot.com? Nemáš v plánu založení vlastní webové stránky?
Popravdě, nevím, proč bych to dělala, na blogu jsem zcela spokojená, a počítám s tím, že ještě dlouho budu. O webové stránce uvažuji, protože jsem dostala nabídku od jedněch mých "fotografických přátel", kteří by za mě vesměs udělali všechnu špinavou práci. Ovšem pokud se tak stane, nehodlám ji nijak vyměnit za blog. Web by měl pro mě funkci čistě propagační.

Máš na kontě spousty úspěchů - tvoje fotky se objevily například v časopise Reflex a vyhrály několik soutěží. Co považuješ jako svůj největší dosavadní úspěch?
To je poměrně těžká otázka. Stále dělím svoje úspěchy na modelkovské a fotografické a myslím že se celkem dorovnávají. Jako modelka jsem byla na dvou vítězných fotkách dvou největších "aktových" soutěží u nás, v jednom roce. Těžko si vybrat, Reflex mi sice dal titulku, čistě anonymní, ale v Instinktu jsem zase byla vyzpovídaná jako jedna z šesti nejfocenějších modelek v soutěži. Asi to nechám takhle nerozhodně. Moje fotografické úspěchy nejsou nic víc než pár otisknutí v nějakém časopise, nebo jedno vyvěšení fotky na radnici. Popravdě, myslím, že tady na Blog.cz se mé úspěchy trochu vyzdvihují. Pohybuji se na naší "amatérské" fotografické scéně mezi mnoha lidmi, jejichž úspěchy sahají mnohdy až do zahraničí. Některé z nich už si troufám považovat za přátele, ale v porovnání s nimi jsem, lidově řečeno, ještě "nicka". Jsem samozřejmě svým způsobem hrdá na to, co jsem vlastně za pouhé dva roky dokázala, ale vzhledem k okolnostem mi to snad do hlavy vlézt ani nemůže.

Kdy jsi poprvé stála před fotoaparátem coby modelka? Věnuješ se modelingu nějak více?
To bylo přibližně před dvěma roky. Nevěnuji se modelingu profesionálně. Už mám pár "kamarádů fotografů" a nejčastěji fotím právě s nimi, jen tak. V naší branži se tomu říká TFP, tedy žádné peníze nikomu, nekomerční focení pro zábavu a umění. Je to vlastně můj koníček, jako pro někoho rybaření nebo vyšívání. Honoráři se samozřejmě nevyhýbám, ale moc často se mi taková možnost nenaskytne, protože nemám nervy na obrážení castingů.

S jakými se setkáváš reakcemi okolí na své fotky-akty? Co na ně říká rodina, přátelé...?
Mám tolerantního přítele, který mě první vyfotil nahou a velká část mého modelkovského portfolia je jeho práce. Je pravda, že si občas maminka postěžuje, že jsem zase někde nahatá, ale já moc dobře vím, že kdybych chtěla s focením skončit, byla by zásadně proti. Rodina všeobecně to bere s nadhledem, věřím, že se mnou kolikrát i rádi pochlubí. Kamarádi jsou taky v pohodě, i spolužáci. Překvapily mě i celkem pozitivní reakce od některých vyučujících. Není nic "roztomilejšího", než když se vám paní učitelka při hodině počítačové grafiky naklání přes rameno se slovy "máš ňáký nový fotky? ukážeš mi je?" :)). Samozřejmě jsou tu i negativní reakce, ale je to dost komplikované. Někdo má prostě svoje zásady, které "focení se nahá" prostě překračuje. Někdo jiný může mít zase špatné zkušenosti. Ale myslím, že spousta lidí má prostě jenom dost zkreslené představy a fotku sledují dost povrchně. Ona to není taková sranda, jak to vypadá. Mám za sebou spousty pohodových focení, ale stejně tak i vstávání ve čtyři ráno, kvůli světlu. Možná by se kde kdo divil, kolikrát jsem si při focení natáhla sval, promrzla na kost, všemožně se odřela, ušpinila všude možně vším možným. A to ani nemluvím o těch pijavičích larvách, které se na mě při jednom focením nachytaly po celém těle. Taková náročnější focení prostě nejsou pro "bačkory".

Jaké reakce se objevují na tvém blogu? Bereš si kritiku k srdci? Jak vnímáš odsuzující komentáře?
Na blogu spíše kladné, jak jsem psala výše, někdy mi připadají i přehnaně kladné :). Ne každá kritika se dá brát k srdci, jak je známo, je důležité, jak je psaná i kdo ji napsal. Pokud třeba vyfotím nějakou fotku, jejíž realizování bylo opravdu náročné a jsem pyšná na výsledek, který jsem ani nečekala, je jasné, že mě naštvou hnidopišské poznámky, které mně osobně připadají naprosto nepodstatné. Občas mi připadá, že lidem uniká, že podmínky jsou často zlé, a něco prostě nejde, zatím co oni vidí jen hotovou fotku a dívají se na ní povrchně, jen jako na obrázek, bez pokusu zamyslet se nad složitostí realizace. Nebudu si hrát na svatou, která kritiku snáší s nadhledem. Mám své nálady a když mám zrovna jednu z těch špatných, kritika bývá tou poslední kapkou. Pokud se ovšem jedná o konstruktivní a především konkrétní kritiku, jsem připravená fotku hájit a odůvodnit vše, co na ní je, nebo uznat svojí chybu. S vyloženě odsuzujícím komentářem jsem se na blogu ještě snad nesetkala, ale takové je zbytečné vnímat, když děláte, co vás baví a najdou se lidé, které to baví taky :) Jsem si také jistá, že na blogu jsou lidé, kteří mě takříkajíc "nemůžou vystát", ale nejsou to žádní hlupáčci a nemají zapotřebí mi lézt na blog a nadávat mi.
:-)
Foto: Metteorwa
Existuje něco, co bys před hledáčkem fotoaparátu nikdy neukázala?
Když to řeknu natvrdo, tak stydké pysky. Roznožka prostě není nic pro mě. Mám snad i fotky trochu podobného ražení, ale ty jsou "šikovně" aranžované.

Setkáváš se s hodně nabídkami na focení? Vybíráš si?
Teď už si vybírám, nabídek mi chodí celkem dost, ale spíše ve vlnách. Jednou se mi týden, dva týdny nikdo nový neozve, a pak klidně přijdou tři nabídky za jeden den. Poslední dobou stejně fotím spíš se starými známými.

Jaký máš vztah k fotografování coby fotografka?
Podle mě je pro mě focení jakousi náhražkou. Od útlého dětství jsem velice aktivně malovala a kreslila. A nestydím se pochlubit s tím, že jsem sklízela i slušné úspěchy, ale postupem času se z toho stala jakási rutina. Teď se věnuji především focení, ale po výtvarničení se mi začíná trochu stýskat. Až jednou přijde fotící krize, popadnu štětec a pořádné plátno a vyřádím se. Pevně ale věřím tomu, že jak focení, tak i malování pro mě bude láskou na celý život.

Jaký obor studuješ a čemu by ses nejraději věnovala v budoucnu?
Studuji obor Modelářství a návrhářství oděvů. Je to těžší obor, než se zdá, ale nikdy nechci být módní návrhářkou. Zatím nevím. Je jasné, že v mém věku už bych měla být rozhodnutá, ale je tu jeden velký problém - všechny "obory", co dělám a co aspoň trochu umím, jsou z hlediska obživy naprosto k ničemu. Mým cílem je tedy prozatím hlavně maturita, možná vysoká... a pak, kdo ví, kam mě vítr zavane.

Myslíš, že ti k dosaženým úspěchům dopomohl nějakou měrou také právě blog?
Musím říct, že nikoliv. Všechny ty fotky v časopisech, kde jsem byla ať jako modelka nebo fotografka putovaly čistě mimo blog. Ale na druhou stranu, blog je moje nejobsáhlejší sběrnička úspěchů. :)

Na tvém blogu návštěvník najde i spoustu povedených kreseb. Jsi samouk, nebo jsi někdy navštěvovala/navštěvuješ i nějaké kurzy či uměleckou školu?
Od první třídy jsem navštěvovala výtvarný kroužek, na druhém stupni jsem chodila do speciální třídy a teď studuji již výše zmíněný obor. Takže, samouk asi moc nejsem. Co se týče kreslení a malování, prošla jsem si velice dlouhým vývojem. Teď už ale ve škole moc nemalujeme, tím pádem už je to čistě v mých rukách. Bohužel, momentálně na malování nebo kreslení nemám příliš času, dokonce ani náladu. Jsem si ale jistá, že snad brzy zase budu mít chuť si něco načmárat.

Máš nějaký další koníček, kromě výše zmíněných, kterému se věnuješ ve svém volném čase?
Vždy jsem byla hodně na zvířátka. Fascinuje mě vzdělávat se v jejich psychologii a sociálních vazbách. Dříve jsme měli doma zvířat požehnaně (aspoň v poměru na malý byteček v centru Prahy), teď už mám doma jen starou potkaní dámu Boženku, a sympatického voříška z útulku Antonína. Mým pasivnějším koníčkem je i hraní na baskytaru, ale taky už nehraji tak často jako dřív. Ke své staré, omlácené Jolaně ale stále chovám infantilní vztah.
:-)
Foto: Jiří Dvořák, www.gesait.cz

Kolik času obětuješ denně blogu?
Popravdě málo. Interval článků na mém blogu je jeden článek za týden. Když je dobře, přidám o víkendu článků víc (nebo výjimečně něco přes týden), když je hůř, nemusím přidat nic nového i déle než dva týdny, ale to se moc často nestává.

Máš nějaký konkrétní oblíbený blog?
Musím říct, že nemám žádný vyloženě oblíbený blog. S tím, jak se věnuji tomu svému, není divu, že pravidelně nenavštěvuji žádný. Je ale spousta blogerů, ke kterým se ráda mrknu, když vidím nový článek. Někteří z nich chodí i ke mně. Nechci ale nikoho konkrétně jmenovat, protože u nikoho nejsem pravidelný "non stop" návštěvník, a stejně bych určitě na někoho zapomněla, což by mě mrzelo.

Jak vidíš budoucnost svého blogu? Uvažovala jsi někdy o jeho zrušení?
O zrušení jsem snad nikdy neuvažovala a zatím neuvažuji. Budoucnost je ve hvězdách, tak dokud budu mít co na blog dávat, tak to tam dávat budu :).

A na závěr místo pro tvůj vzkaz čtenářům rozhovoru a názor na blog ptamese.blog.cz :-)
Čtenářům můžu vzkázat, ať dělají, co je baví. Přesně tohle dělám já a naplňuje mě to touhou se zlepšovat. Děkuji za možnost být vyzpovídána, je to další hezká zkušenost z našeho blogového světa, a na rozdíl od mnoha jiných projektů co tu denně vznikají, podle mě je tenhle jeden z mála, co opravdu mají budoucnost.

Děkuji za rohovor!
 


Komentáře

1 Matt Matt | E-mail | Web | 29. dubna 2011 v 19:23 | Reagovat

první

a teď jdu číst :)

2 Matt Matt | E-mail | Web | 29. dubna 2011 v 19:33 | Reagovat

Er... Tak sorry za můj dětinský úlet a snahu mít první komentář i když je to brak.

Raději bych měl napsat komentář k věci. Její černobílý fotky se mi vesměs opravdu líbí, mají v sobě ten dekadentní nádech, je v nich hodně sexuální energie a celkově bych si s nimi s radostí vyzdobil pracovnu :) Ale nejsem odborník na focení...

Matteowa na mě působí docela inteligentně a umělkyně a navíc byla v rozhovorech docela otevřená . . .

Takže můj požadavek na někoho zajímavého byl víceméně uspokojen

Jen škoda, že Matteorwu (nebo jak se to píše), už znám...

3 Nikolas Nikolas | E-mail | Web | 29. dubna 2011 v 20:16 | Reagovat

Metteorwu mám ráda, na její blog se ráda vracím :)

4 Lady Rovena Lady Rovena | E-mail | Web | 29. dubna 2011 v 23:05 | Reagovat

Fajn rozhovor :o) moc se mi líbil :o)

5 Brabikate Brabikate | Web | 1. května 2011 v 13:26 | Reagovat

Zajímavý rozhovor - skvěle mířené otázky a Metteorwa je natolik originální a výrazná osoba v rámci blog.cz, že příjemné počtení bylo téměř zaručeno. :-)

Těším se na příště!

6 Taychi Taychi | Web | 1. května 2011 v 19:57 | Reagovat

Mett mám ráda. Je mi sympatická a líbí se mi to, jak své tělo vystavuje :D.

7 Čerf Čerf | Web | 2. května 2011 v 8:04 | Reagovat

Metteorwa patří k nejzajímavějším osobnostem, které jsem zatím měl to potěšení na blog.cz najít. Nebojí se experimentovat a je mi sympatické, že má vlastní kompas a jede si podle něho, ať už jsou komentáře návštěvníků jakékoli. Držím palce a díky za zajímavý rozhovor.

8 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 3. května 2011 v 5:05 | Reagovat

K Metteorwě nechodím pravidelně, ale když si všimnu nových fotek, stavím se. Bohužel tomu příliš nerozumím, takže se obvykle zmůžu jen na přihlouplé "hezké". :-D

9 ovesná vločka ovesná vločka | Web | 3. května 2011 v 14:10 | Reagovat

Čím dál lepší rozhovory, čím dál zajímavější osobnosti.

K Metteorwě se chodím kochat, ale občas si neodpustím rýpnutí. Myslím, že jsou však konkrétní a konstruktivní, takže rána stativem přes palici mi nehrozí.

10 ver-em ver-em | E-mail | Web | 7. května 2011 v 18:47 | Reagovat

Pánii!!! Je to super :-)

11 ruža z Moravy ruža z Moravy | E-mail | Web | 8. května 2011 v 22:37 | Reagovat

Je mladá, pěkná, bezesporu inteligentní, takže proč ne? Člověk se má seznamovat s různými žánry. :-)

12 Chloë Noir Chloë Noir | Web | 9. května 2011 v 17:31 | Reagovat

Skvelý rozhovor s úžasnou a talentovanou slečnou :)
Zvláštne, o týchto stránkach som doteraz akosi nevedela :D

13 nel-ly nel-ly | Web | 18. července 2011 v 3:23 | Reagovat

kdo nezná, dělá chyu, fotky jsou prostě neuvěřielné a je to krásná ukázka doopravdového talentu... rozhovor velice zajímavý :)

14 LoveShy LoveShy | Web | 19. července 2011 v 15:46 | Reagovat

Obdivuji ji :) to, jak fotí i to, jak je focena.

15 Axe Axe | Web | 2. srpna 2011 v 21:07 | Reagovat

Mett je naprosto úžasná.

16 lenorie lenorie | Web | 30. prosince 2011 v 17:08 | Reagovat

Metteorwa je úžasná fotografka, jako modelka na mně působí taky dobře, ale přeci jen ji mám radši jako fotografku...

17 WittJOANNA35 WittJOANNA35 | E-mail | Web | 2. ledna 2012 v 9:13 | Reagovat

That is understandable that cash makes us free. But what to do when somebody does not have cash? The only one way is to get the <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/home-loans">home loans</a> or just credit loan.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama