Rozhovor: BRABIKATE

25. května 2011 v 15:00

Na světlo světa se právě vyklubal další rozhovor! Tentokrát se v roli zpovídané ocitla Brabikate, sympatická vysokoškolačka, jejíž blog je neobyčejný a osobitý - stejně jako sama autorka! Můžete se o tom sami přesvědčit na adrese

http://brabikate.blog.cz !

Brabikate
Jak vznikla tvá přezdívka - Brabikate?
Vznikla před mnoha a mnoha lety, když jsem si zakládala svůj první e-mail. Je to složenina z mého jména, které zní Kateřina Brabcová.

Jak dlouho už existuje tvůj blog a co tě vedlo k jeho založení?
Už víc jak pět let. Založila jsem jej v době, kdy jsem psala Harry Potter fanfiction a chtěla jsem je zveřejňovat i někde mimo web, kam tehdy fanfiction posílaly desítky dalších autorů. Ale od té doby uteklo už hodně vody a blog mi nyní slouží k úplně jiným účelům. :-)

Skrýváš se pod rouškou anonymity, nebo o tvém blogu ví lidé z tvého okolí?
Jak kdo. Rodina, můj přítel a blízcí kamarádi o blogu vědí, někteří z nich jsou dokonce pravidelní návštěvníci! :-) Ale s lidmi, kteří do těchto kategorií nespadají, se o blogu bavím jen tehdy, pokud vyloženě na toto téma přijde řeč. Ne že bych se před nimi za blog styděla, spíš bych si připadala tak nějak zranitelná - tím, že si budou číst můj blog, se o toho o mně dozví spoustu, zatímco já o nich nic.

Čím je pro tebe blog? Byla bys schopná přestat psát na blog a zrušit ho? Měla už jsi někdy podobné úmysly?
Měla a dokonce jsem je i realizovala - tedy až na to rušení. Měla jsem několik odmlk, kdy jsem buď přestala psát úplně, nebo jsem ze zvědavosti zkoušela psát jinde. Vyzkoušela jsem nejrůznější možnosti a vrátila se tam, kde mi je nejlépe! :-) Blogování je pro mě důležité, je to můj velký koníček a zároveň prostor pro prezentaci mnoha dalších věcí. Zároveň bych řekla, že mi během těch pěti let hodně pomohl uvědomit si, jaká vlastně jsem a kým bych chtěla být. Najít samu sebe.

Zdá se ti, že blogová komunita drží při sobě, nebo zde vládne konkurence a touha po tom vyniknout?
Aby celá blogová komunita stála při sobě, to snad ani není možné. A vlastně k tomu ani není důvod. Zato tu ale fungují určité "tábory", jejichž členové při sobě stojí, vzájemně se navštěvují a podporují. V tom je výhoda blog.cz, tohle propojení tu skutečně hodně dobře funguje. Ale touha po vyniknutí tu je samozřejmě také, vždyť právě o tom blogování je - nemyslím si, že by někdo začal blogovat s tím, že bude vytvářet jen další neoriginální blog. Jde ale o to, jaké prostředky se k tomu "vynikání" rozhodne používat.
Brabikate

Je pro tebe důležitější návštěvnost, nebo komentáře? Sleduješ, odkud lidé přicházejí na tvůj blog?
Sleduji. Používám Google Analytics a Toplist. Spíš ale jen tak pro zajímavost, ne že bych si z toho dělala nějaké závěry. :-) Komentářů si cením víc než návštěvnosti, protože teprve to, že někomu stál váš článek za přečtení a napsání komentáře, znamená, že to nebyla úplně zbytečná snaha. Zajímají mě názory čtenářů a nejradši mám, když se pod článkem rozvine hotová diskuse, ale to nebývá zase tak často.

Setkala ses už s někým prostřednictvím blogu? Je někdo z řad blogerů, koho bys ráda poznala osobně? Jestli ano - koho a proč?
Asi dvakrát jsem se ještě v "dobách psaní fanfiction" sešla s několika lidmi, co chodili na můj blog, a před několika měsíci jsem se seznámila s Blanch a Mardom. Jiné blogery osobně neznám, ale pokud by byla možnost, nebudu se seznámení bránit… Na blog.cz je plno zajímavých lidí.

Jsi členkou Autorského klubu. Co to pro tebe znamená, jak ho vnímáš?
Je to pro mě jakési privilegium. K mým článkům se dostane víc lidí, které by mohly mé články zajímat. Jsem součástí toho všeho a jsem za to ráda. Co se týče dění na samotném blogu AK, tak zatím příliš aktivní nejsem, to se musím přiznat. Ale už jsem si předsevzala, že jakmile budu mít po zkouškách, tak se do nějakého projektu zapojím! :-) Je fakt, že člověk nemůže pořád jen brát (tzn. využívat výhod AK), ale občas i dávat (zapojit se do fungování klubu).

Je ti 20 let. Jak se koukáš na mladší generaci zakládající si tzv. "dívčí blogy"?
Já to moc neřeším. Většinou mě pobaví jak samotné slečny, tak jejich vášnivé odpůrkyně, protože obě skupiny to většinou ženou do extrémů. Neodsuzuji je za to, že je baví móda a rozebírání kluků. I mě baví móda, i já řeším "kluky" (i když teď už pár let jen jednoho jediného :-) ). Druhá věc je, jestli bych o tom psala na blog. Asi ne, nemám tu potřebu. Vadí mi ale, že tyhle slečny někdy mají dojem, že nic jiného než móda, make-up, kluci a portrétové fotografie neexistuje a tenhle povrchní pohled na život šíří dál. Chtělo by to uvědomit si, že život není jen o tomhle.

Brabikate


Studuješ 1. ročník oboru český jazyk a literatura na Karlově univerzitě. Baví tě tenhle obor? Jak vidíš svoji budoucnost, chtěla bys třeba učit...?
Baví mě to, naštěstí ano. :-) Ale učit nechci, studuji na Filozofické fakultě, takže bohudík k tomu nejsem nutně předurčena jako studenti Pedagogické fakulty. Proti učitelům nic nemám, ale myslím si, že vzhledem k mé povaze by to nebylo zrovna ideální. Neumím si sebe představit jako učitelku. Ráda bych ale jednou pracovala v nějakém nakladatelství, to je teď takový můj sen. :-)

Neuvažovala jsi někdy o studiu žurnalistiky?
Uvažovala. Dokonce to byl můj plán. Ale nepovedlo se a možná je to i dobře, protože práce s literaturou je mi přece jen bližší. "Žurnalistika" - to zní prostě hrozně lákavě pro člověka, kterého baví psát! Druhou stranou věci je ale to, že mě nebaví psát zprávy a neosobní reportáže, běhat za senzacemi a rvát se o "nejzajímavější" informace. Já ve svém psaní ráda nechávám kus sebe, ač to možná zní divně, když to takhle napíši. A mimochodem, i když se to možná nezdá, tak psaní si na své škole užívám až až! :D

Jaký byl pro tebe přechod z vesnice do velkoměsta? Kde vidíš sebe samu v budoucnu - velkoměsto/vesnice?
Během toho jednoho roku jsem zjistila, že potřebuji oboje. Naší vesnici totiž miluji - je to můj domov, kde jsem vyrostla, kde mám rodinu, skvělé kamarády, přítele. Je tu klid, příroda a většinou přátelští lidé. Zažila jsem tu opravdu spoustu a spoustu zážitků, o kterých bych mohla vyprávět celé roky! :-) Na druhou stranu, velkoměsta mě vždycky lákala. A to nejen Praha. Všechny ty památky, významná místa, obchody, lidé, kultura… Ale je to pro mě místo, kam ráda zajedu, ráda to všechno vidím, poznám, projdu, ale abych pravdu řekla, dlouhodobě bych žít v Praze nechtěla. Jsem ráda v Praze, ale stejně tak ráda se vracím domů.

Jak vnímáš Prahu? Byla to pro tebe jednoznačná volba při výběru města pro budoucí studium? Myslíš si, že je Praha dobrým místem pro studium?
Prahu jsem si vybrala především proto, že je pro mě z hlediska dopravy nejdostupnější. Ale jsem ráda, že volba padla zrovna na Prahu. Filozofická fakulta sídlí přímo v centru Prahy - z oken tu máme výhledy na Hradčany, na jeden seminář chodím přes Staroměstské náměstí, na další k Jindřišské věži… Ta starobylá atmosféra Prahy je nádherná. Stejně tak spousta možností, které Praha nabízí, skutečně není k zahození. Praha je prostě Praha, jak říká jedna kamarádka.

Jaké je nejkrásnější místo, které jsi kdy navštívila?
Hrozně moc se mi líbilo v italském městečku Tropea, vystavěném na skále nad mořem. Je to jen takové malé staré městečko s úžasnou atmosférou, romantickými plážemi, průzračnou vodou, italskou kuchyní… Takový malý ráj na zemi. :-) Ráda cestuji, takže se mi líbí objevovat nová a nová krásná místa a je těžké je nějak srovnávat. Všude je svým způsobem krásně.

Brabikate


Nastalo období maturit. Jak vzpomínáš ty na svoji loňskou zkoušku dospělosti?
Před pár dny jsem o tom napsala článek, který shrnu slovy, že svaťák byl příšerný a stejně tak poslední hodiny před maturitou, ale nakonec to všechno dopadlo opravdu o hodně lépe, než jsem očekávala. A ta euforie a obrovská úleva, které po všem tom stresu přišly, za to stály.

Čím je podle tebe tvůj blog jiný, než ty ostatní?
Můj blog je o mně, o tom, co dělám, co si myslím o nejrůznějších věcech a podobně. A jiný je právě v tom, jak je jiné to, co dělám, co si myslím atd. Pro mě je navíc pochopitelně jiný v tom, že je můj! :D Jestli se v něčem zdá jiný i ostatním, to musí posoudit právě oni.

Kolik času věnuješ blogu? Jaké jsou tvé další koníčky?
Je to hodně různé - jsou dny, kdy u blogu vysedávám spousty hodin, i dny, kdy si na něj ani nevzpomenu. Záleží na tom, co se zrovna děje v mém životě. A další koníčky? Blog mi zčásti slouží k prezentaci mých koníčků - čtu knížky, sleduji filmy, fotím, kreslím, hraju si s počítačovou grafikou… Ne že bych dělala všechno najednou a pravidelně, to bych musela být Superman, ale jsou týdny, kdy bych jen fotila, týdny, kdy čtu jednu knížku za druhou atd. Baví mě to střídat a nezůstávat jen u jedné činnosti.

Jaké jsou tvé tři nejoblíbenější blogy, které bys doporučila ke čtení i ostatním a co tě na nich zaujalo?
hierbezuela.blog.cz - Bylinka je neobyčejně pozitivní osobnost a já se k ní ráda chodím jejím pozitivním přístupem nakazit.
gabriella15.blog.cz - Gabriella je hodně svérázná osobnost, s některými jejími názory nesouhlasím, ale líbí se mi, jakým způsobem je podává. Baví mě. Navíc se mi líbí její vkus na módu a zajímavé nápady ohledně focení. A jako já je prvním rokem na vysoké.
foxy-girl.blog.cz - k Lištičce už chodím dlouho, má zajímavé články, čte dobré knihy a celkově její názory a střípky z jejího života mě baví číst.

Ale mám ráda i plno dalších blogů: Idealist, Metteorwu, Abyss a všechny další, na které odkazuji na svém blogu.

Jak vidíš budoucnost svého blogu? Máš nějaké cíle, kterých bys chtěla za pomoci blogu dosáhnout?
Blog neberu jako nějaký projekt, pomocí kterého bych mohla dosáhnout nějakých cílů… Baví mě to, a proto píšu. A jestli se mi díky tomu něčeho (čehokoliv) podaří dosáhnout, je to příjemné plus. :-)

Co bys vzkázala čtenářům rozhovoru? Jaký máš názor na blog ptamese.blog.cz? Co by se zde dalo vylepšit?
Čtenářům, kteří dočetli až sem, děkuji za jejich čas a zvu je k sobě na blog. ;-) Ptamese.blog.cz je dle mého skvělý nápad, protože rozhovory jsou zajímavý způsob, jak se o blogerech dozvědět něco nového. Žádné zlepšení mě zatím nenapadlo, líbí se mi to tu takové, jaké to je. Přeji hodně úspěchů a zajímavých otázek i odpovědí! ;-)

Děkuji za rozhovor! :)
 


Komentáře

1 Amy Amy | Web | 25. května 2011 v 15:49 | Reagovat

Brabikate působí jako sympatická slečna. Navíc sdílím její lásku k cestování ;-)

2 Dancek Dancek | E-mail | Web | 25. května 2011 v 18:33 | Reagovat

[1]: Tak tak :-)

3 Taychi Taychi | Web | 25. května 2011 v 18:46 | Reagovat

Dobrý rozhovor.
Já bych zase chtěla učit češtinu :D

4 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 26. května 2011 v 11:50 | Reagovat

Sympatická slečna. Blog neznám a to jsem členem AK taky. Budu to muset napravit. :-)

5 T(h)om T(h)om | Web | 27. května 2011 v 15:26 | Reagovat

Brabikate sleduji od svých počátků na blog.cz a je to jedna z blogerek, které umí psát kultivovaně, neplácat věčně o celebritách a zachovat si úroveň. Držím palce i do budoucna:)

6 Gabriella Gabriella | Web | 4. června 2011 v 12:24 | Reagovat

Chodím k ní ráda:)

7 Lištička Lištička | Web | 26. září 2011 v 8:40 | Reagovat

Teprve až teď jsem se dostala ke čtení tohoto rozhovoru a velice mě překvapilo, že je v něm o mně zmínka :-) Jinak Brabikate je pro mě milá a příjemná slečna, která mi neváhá poradit při mých začátcích na vysoké škole. Ale k tomu jsme se dobraly až později, máme totiž stejný studijní obor. Její blog navštěvuji už dlouho, baví mě číst její osobité články, prohlížet fotky a nechat se inspirovat jejími knižními a filmovými tipy :-) Každý si tu určitě najde "to svoje" :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama