Rozhovor: MATTHIAS

28. května 2011 v 17:00

A je tady další rozhovor! Tentokrát jsem zpovídala dalšího zástupce mužské menšiny blogového světa - "Matthiase - Zastánce vědecké metody", který sepisuje své povídky a postřehy na adrese

http://sprostepovidky.blog.cz

MatthiasŘíkáš si Matthias - Zastánce vědecké metody, a přitom tvé pravé jméno je Filip. Jak vznikla tedy tvá přezdívka a jaký má význam její druhá část - "Zastánce vědecké metody"?
Filip je dost nezvučný a nudný jméno. Přemýšlel jsem nad nějakou přezdívkou, co by nezněla nesmyslně a o které bych věděl, že mě za chvilku nepřestane bavit. Nedávno jsem četl můj rodokmen a zjistil jsem, že můj pra-pra-pra-pra-pra-pradědeček se zřejmě jmenoval Matthias a zalíbilo se mi to. Moji předci jsou tak na 90% Němci a tak mají divný jména.
To zastánce vědecké metody jsem si připsal jako provokačku - abych ukázal, že neuznávám to, co neprošlo vědeckou metodou. Pokud chci například tvrdit, že existují elfové, měl bych jako vědec provést nějaký výzkum, nějak si to podložit a pak to předvést nějaké specializované komisi a umět si to před nimi obhájit. Vadí mi, když někdo si prostě řekne, že je vědec, napíše nějakou knížku a napíše do ní plno *pravd* a pak to prodává a hodně lidí tomu věří a opakuje, že je to či ono pravdivé a odkazují právě na tuto knížku. Pak se nesmíme divit, že lidi věří v hlouposti, jakože bude v roce 2012 konec světa a plno dalších nesmyslností.

Jak dlouho už tvůj blog existuje a co tě přimělo si jej založit?
Blog mám něco málo přes rok. Blog jsem chtěl z několika důvodů, hlavně - mám docela rád službu Blog.cz, protože jsem na ni v podstatě od počátku její existence, za druhé, pokud někdo píše povídky, tak má dvě možnosti - publikovat to na blogu nebo na literárním serveru. Moc se mi nelíbil systém literárních serverů a po čase mě nedostatek komentářů demotivoval k tomu je využívat. Začal jsem místo toho využívat blog.

Bereš blog s určitým nadhledem, ve svém profilu například uvádíš, že tvou nejoblíbenější spisovatelkou je Lenka Lanczová, hudebním interpretem Eva a Vašek, Šmoulové či Tokio hotel a oblíbeným sportem je World of Warcraft :-) Volíš tuto taktiku nějak úmyslně, abys nemusel příliš odtajňovat své skutečné já?
Vtip je v tom, že se do profilu dá dostat jen tím, že za adresu mýho blogu někdo napíše "/profil", nikde jsem na svým blogu záměrně nedal odkaz. Chtěl jsem, aby tak šikovný člověk, co to objeví dostal na oplátku trochu humoru. Tobě se to podařilo, gratuluji :-) [i když se tam dá dostat i kliknutím na ikonku v komentáři]
Původně jsem chtěl profil vyplnit normálně, ale kolonka *O mně* je omezená jen na 250 znaků (nebo kolik) a navíc na to není předen nijak upozorněno, takže jsem psal a psal a najednou se to celý useklo a hodilo to hlášku, že je možný mít jen 250 znaků. To mě tak nějak odradilo a raději jsem zvolil humor - i mé humornější já je moje já a je to nějakým způsobem odtajnění mého skutečného já.
Matthias


Jsi jeden z menšiny mužské populace, kdo má blog. Ví o něm lidé z tvého okolí? Nestydíš se přiznat, že máš blog?
Všichni o něm ví - málokdo tam ale chodí. Spolužáci ve škole neradi čtou delší věci (a já je chápu, taky nerad čtu dlouhé články), kamarádi většinou studují VŠ a vůbec nemají čas (skoro pořád slyším "mám zkouškový, nemám čas, hrůza, já to nedám, vyletím, konec světa..." :))
Takže nejenom že jsem se za něj nikdy nestyděl, ale dokonce bych více ocenil, kdyby tam více chodili (ale nemůžu je nutit - ehm nemůžu, ale dělám to :-D).
Ale je fakt, že občas si říkám "sákra, ty mý povídky jsou fakt pěkně šílený - doufám, že tady tu scénu, jak chlap mučí a zabije holku nikdo nenajde a bude číst" :-)

Je ti 20 let, právě maturuješ. Kam se chystáš na vysokou? Jaký máš názor na státní maturity?
Na VŠ jsem se nedostal, takže momentálně se chystám akorát na VOŠku. Dost jsem ty TSPéčka podcenil - teď už se ničeho neleknu a pokud mě VOŠka nebude bavit, tak to zkusím znovu. Za rok se toho může hodně změnit. Uvažoval jsem, že bych šel i pracovat - ale bohužel, asi toho moc pro pracovní trh nenabízím, jelikož po ukončení střední školy mám pocit, že nic neumím - respektive nic neumím pořádně a natolik, abych se tím mohl živit.
Státní maturita je další byrokratická hovadinka a navíc jsem byl překvapen, že je tak 80x lehčí, než jsem si myslel. Prestiž to maturitě nevrátí a VŠ to zohledňovat nebudou, taková MUNI má svůj systém přijímání studentů (TSPéčka).

Máš nějaké představy o své budoucnosti? Kde by ses nejraději vidět tak za pět, deset let?
Chtěl bych práci, která mě bude bavit - mít kde bydlet a... to mi vlastně stačí. Zbytek už z toho vyplyne.

Na tvém blogu visí vzkaz: "Kdo sem dá reklamu, zemře strašlivou a bolestivou smrtí." Jak taková smrt ve tvém podání vypadá? :-)
Opuštěné skladiště, daleko za městem, kde křik oběti neuslyší žádní svědci. Přivázání ke sloupu koženými řemeny, veliký repráky - album Justina Biebera. Přes uši přímo do mozku.

Jsou pro tebe důležitější komentáře, nebo návštěvnost?
Návštěvnost vůbec nesleduju, je mi lhostejná. Důležité jsou překvapivě ty komentáře - motivují mě k tomu, abych psal dál a dál a dál. Takhle... Já svůj blog beru jako komunikaci mezi mnou a mými návštěvníky - já na ně mluvím a oni mi odpovídají. A když žádné komentáře nejsou, tak je to jako bych měl proslov na velkej dav lidí, co mě úspěšně ignoruje. Naštěstí mám komentářů docela dost a každýho si hodně vážím - i když je nesouhlasnej, i kdyby mě kritizoval, vůbec mi to nevadí. Samozřejmě na hodně komentářů nereaguju - to ale neznamená, že jsem si je nepřečetl anebo že si jich nevážím - jen k nim nemám už co dodat.

Na blogu zveřejňuješ kromě povídek také spoustu názorů a zamyšlení. S jakými se setkáváš reakcemi? Jak vnímáš odlišné názory? Jsi přístupný k debatování a vyměňování názorů s čtenáři v komentářích?
Mám pocit, že 90% reakcí jsou souhlasný. Možná je to i tím, že se lidi bojí prostě dohadovat. Já diskuze mám rád (když se ale drží pravidel diskuze), moje názory nejsou neomylný a já jsem rád, když se můžu vyvíjet, přehodnocovat a měnit svý stanoviska. Někdy se mi stává, že třeba začnu diskuzi s tím, že "ten člověk je úplně blbej a jeho tvrzení zpochybním během pár minut" a třeba mě překvapí, že naopak došly argumenty mně a já musím svůj názor přehodnotit (nebo nějak upravit), jelikož vidím, že si ho neumím obhájit. Bohužel jsem asi sám - hodně blogérů buď hysterčí, když s nimi začnu diskutovat ("no jo, seš prostě nejlepší, myslíš si o sobě, jak ses skvělej") anebo volí taktiku útěku ("no jo, tak se prostě neshodneme a máme odlišný názory, no nic...") a je to škoda :-)

Je něco, co tě na blogu vytáčí k nepříčetnosti?
Jako u sebe nebo u jiných blogérů? U sebe mám všechno rád (až na ty reklamy, ale nemívám je nijak často), u jiných mi vadí cenzura, neférovost a hysterie (naštěstí blogéři, u kterých jsem to zažil lze spočítat na prstu jedné ruky).

Máš nějaký spisovatelský cíl, kterého bys chtěl dosáhnout?
Tak chtěl bych, aby se trochu více o mně vědělo a byl jsem trochu známější. Nemusím být přímo spisovatel, kterýho bude znát celej svět - ale stačilo by pro začátek, kdybych byl trochu známější bloger, třeba jako Tereza Metoušková nebo Sikař.
Matthias

Jakým tématům se věnuješ ve svých povídkách, o čem jsou?
Dneska frčí fantasy - nemám rád moc fantasy :) Naopak mám rád autenticitu a realitu. Snažím se, aby moje povídky byly prostě o životě, o člověku a jeho podstatě. O mezilidských vztazích a problémech... A jelikož je život plnej i těch horších věcí, tak v mých povídkách jsou sem tam i vraždy, drogy, alkohol a násilí - ono to k životu patří...

Čím je pro tebe blog? Co považuješ za svůj největší úspěch v blogovém světě? Máš i tady nějaké cíle, kterých bys chtěl v budoucnu dosáhnout?
Blog je pro mě místem, kde můžu sdílet svoji tvorbu, názory, postoje, postřehy, znalosti atd. se čtenáři. A je to jinak hlavně zábava a způsob, jak si utřídit myšlenky. Co přesně je úspěch nedovedu říct - věřím, že ty pravé úspěchy zhodnotí až čas. Ale jak jsem už uvedl, stačilo by, kdybych byl trochu známější bloger :-)

Kolik času věnuješ blogování? Žiješ více ve virtuálním světě nebo v realitě?
Blog mi zabere tak 15 minut týdně. Tak dlouho mi trvá sepsat článek. Pokud tedy nepočítám občasnou kontrolu nových komentářů (dělám to tak jednou za hodinu - že nechám toho, co zrovna dělám a zkontroluju poštu, blog a Facebook).
Snažím se žít v obojím - ale poslední dobou hraju nějak častěji PC hry.

Jaké jsou tvé další zájmy kromě blogování?
Psaní :-) Ale taky mám moc rád hudbu, moc rád koukám na seriály, hraju ty PC hry, hodně čtu, věnuju se svým potkanům, chodím sem tam běhat (spíše v létě) a rád trávím čas s kamarády (moc ale na sebe nemíváme čas). Zajímám se o PC i tak nějak cíleně - třeba o Software. Taky rád vyrábím různý mapky do různých PC her. No a mnoho mnoho mnoho dalších aktivit :-)

Máš svůj profil na stránkách České bibliografické databáze. Jsi tedy vášnivý čtenář? Který autor a kniha patří mezi tvé nejoblíbenější?
Charles Bukowski, Ken Kesey, Kafka, Čapek, Hemingway, Steinbeck - o těchto autorů musím přečíst všechno!

Setkal už ses s někým prostřednictvím blogu? Je někdo z blogerů, koho bys rád potkal osobně?
Tak já už se osobně setkal s celkovým počtem blogérů: 0
Třeba se to časem změní :-) Vůbec by mi nevadilo s mými pravidelnými návštěvníky zajít na pivo, do kavárny, do čajovny nebo třeba do parku :-)

Jaké blogy navštěvuješ a co tě na nich dokáže zaujmout?
Pravidelně navštěvuji jen Citovou prostitutku, k ostatním blogérům se dostávám tak, že si občas z nudy pročtu výpis nejnovějších článků členů AK a vyberu to, co mě zaujme podle názvu. Ale nějakej danej seznam oblíbených blogů nemám - a radši to ani nedělám, protože sem tam se ty blogy zruší a sem tam autor přestane psát a tak je zbytečný si k ním dělat nějakej vřelejší vztah.

Čím si myslíš, že se odlišuješ od ostatních blogerů?
To nevím, musel bych znát dobře ostatní blogy, abych to zhodnotil. Bude stačit to, že jsem kluk? :-)))

Co bys vzkázal čtenářům rozhovoru? Co bys zlepšil na blogu ptámese? Jaký máš na něj názor? :-)
Vadilo mi to oranžový pozadí - to byl fakt pojeb. Chvilku jsem četl rozhovor a pak když jsem přeskočil někam jinam (třeba na Facebook), měl jsem brutální mžitky před očima (eye-rape). Naštěstí už je design jiný, takže je to ok a už mi nic nevadí.
No a na závěr bych mohl vzkázat třeba poděkování za rozhovor a projevit vděk, že mi byl vůbec nabídnut tento prostor se tu prezentovat. A všechny čtenáře samozřejmě zvu na svůj blog - vítáni jsou úplně všichni, i kdyby třeba vůbec nesouhlasili s tím, co píšu. Nikoho nediskriminuju!

Děkuji za rozhovor a na závěr bych chtěla dodat - inspirována slovy na Matthiasově blogu, že při tvorbě tohoto rozhovoru netrpělo žádné zvířátko :-)
 


Komentáře

1 Verča Verča | 28. května 2011 v 19:39 | Reagovat

Tak jsem se teda koukla na jeho blog na ten slavný "vtipný" profil a  pořádně se mi protočily panenky. "Oblíbené místo = Fukušima". Mně teda nepřijde vtipné dělat si srandu z takové situace...
A "Oblíbený koníček = čtení Bible" - bože bože, ač nejsem věřící, tohle mi přijde pěkně hloupý a nevyspělý humor.

2 Matthias - Zastánce vědecké metody Matthias - Zastánce vědecké metody | E-mail | Web | 28. května 2011 v 20:27 | Reagovat

[1]: Ne je to přesně naopak - čím míň člověk věci okolo sebe víc bere vážně, tím více  je vyspělý.

3 Verča Verča | 28. května 2011 v 20:37 | Reagovat

[2]: Promiň, ale já neberu věci až tak vážně, rozhodně ne. Prostě mi tohle nepřijde vtipné, z takových věcí se sranda nedělá. Mám humor ráda a ráda se zasměju vtipným postřehům, ale tohle jsi moc dobře nevymyslel. A ještě se nazývat vyspělejším... čekala jsem reakci, ale takovou... Působils na mě v tom rozhovoru celkem sympaticky, ale touhle reakcí jsi tomu dal vážně gól :D

4 Matthias - Zastánce vědecké metody Matthias - Zastánce vědecké metody | E-mail | Web | 28. května 2011 v 20:40 | Reagovat

[3]: Sorry, ale nevidím důvod, proč hodnotit moji vyspělost podle toho, jak se tobě líbí můj humor a co ti dogmaticky přijde nemorální.

5 Verča Verča | 28. května 2011 v 21:04 | Reagovat

Já jsem tady nevytahovala první, že bych snad měla být vyspělejší než ty. Pokud vím, začal jsi s tím ty sám, tak bacha na nesmyslné argumenty! Já jsem jen upřímně reagovala, že tohle je nevyspělý humor. Ten, kdo označil sebe sama za vyspělejšího, jsi byl ty.
A v rozhovoru píšeš, že jsi rád za jakékoli argumenty, tak jsem tu napsala svůj názor. Nechtěla jsem tě nijak urážet.

6 Veverka Veverka | Web | 29. května 2011 v 13:53 | Reagovat

Huh! Můj oblíbený bloger. ;-) Zdravím Tě ze svého vysokého smrku. ;-)

7 uajiii uajiii | Web | 29. května 2011 v 14:39 | Reagovat

Myslím, že "Sikar" se píše normálně s er, ne s eř.
Jinak zajímavý rozhovor se zajímavým člověkem. Jen houšť, houšť!

8 Matthias - Zastánce vědecké metody Matthias - Zastánce vědecké metody | E-mail | Web | 29. května 2011 v 14:43 | Reagovat

[7]: Sikar, Sikař - whatever :)

[6]: Hola hej :)

9 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 29. května 2011 v 17:07 | Reagovat

Metoušková, no teda dík, ale musím říct, že se mi tahle zprzněnina docela líbí. :-D

Na Matta už jsem narazila mnohokrát, myslím, že je to člověk, který vzbuzuje spoustu vášní - viz. diskuze o Bohu, o e-boocích, o Alue. Já osobně ho teda považuji za jednoho ze známějších blogerů, hlavně díky tomuto. :-) Musím říct, že se nemůžu rozhodnout meti + a -, myslím, že Matt by zasloužil samostatnou kategorii. Dobře... dám +... za ty opečovávané potkany. :-D

10 Matthias - Zastánce vědecké metody Matthias - Zastánce vědecké metody | E-mail | Web | 29. května 2011 v 17:11 | Reagovat

[9]: Můj mozek chtěl říct "Matoušková", má ruka udělala "Metoušková" - legrace :)

Hmm je pravda, že jsem trochu kontroverzní - ale otázkou je, jestli je to správně nebo špatně :-)

11 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 29. května 2011 v 17:23 | Reagovat

[10]: No, rozhodně si tě člověk zapamatuje. :-D Jestli je to dobře čí špatně - to záleží na tom, mezi jaké lidi se dostaneš.

Znáš to...

"Za pravdu je různá sazba - někdy pomník, jindy vazba."

Totéž platí o vlastním názoru. :-)  :-)  :-)

12 Taychi Taychi | Web | 1. června 2011 v 18:24 | Reagovat

Tebe si pamatuji od té doby co jsem tě poprvé viděla. Ano, i když mi není víc jako osmnáct, tak jsem některé tvé povídky četla a zas tak špatné nejsou.
Ráda čtu tvoje postřehy :)

13 Matthias - Zastánce vědecké metody Matthias - Zastánce vědecké metody | E-mail | Web | 1. června 2011 v 19:51 | Reagovat

[12]: Dobře děláš - to 18+ tam píšu jen tak, aby se neřeklo :)

14 Lennroe Lennroe | Web | 12. června 2011 v 16:09 | Reagovat

Já nevím, já měla za to, že celkem známy jsi, teda takhle - známější, než když jsem u tebe byla prvně.
Tak oproti takovýmu Pepovi nebo Vaškovi je Filip celkem zvučný jméno a aspoň nezní česky.
Nerozčiluje tě někdy jak s tebou všichni souhlasí? já mívám pocit, že kdybych tam jeden den něco napsala a druhej den pravej opak stejně budou všichni přikyvovat...

[3]: Sranda se dělá ze všeho...

15 Matthias Matthias | E-mail | Web | 13. června 2011 v 5:37 | Reagovat

[14]: proč by nepřikyvovali, třeba bys ten názor prostě jen přehodnotila a oni s tebou :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama