Rozhovor: TEREZA MATOUŠKOVÁ

9. května 2011 v 11:00
A máme tady další rozhovor! V roli zpovídané blogové osobnosti se tentokrát objevila Tereza Matoušková alias Temnářka, autorka dvou knížek a blogerka působící na adrese www.temnarka.blog.cz!

Tereza MatouškováV blogovém světě působíš pod svým skutečným jménem. Bylo tomu tak vždycky, nebo jsi dříve vystupovala pod nějakou přezdívkou?

Občanské jméno používám od začátku, jinak mě spousta lidí zná jako Temnářku, jelikož se tak pod články čas od času podepisuji. Tuto přezdívku jsem totiž používala už v diskuzích na Lide.cz a když jsem vymýšlela adresu blogu, Temnářku jsem považovala za jasnou volbou. Někdo mě tak, mimochodem, už oslovuje i v reálném životě.

Kdy a jak tě napadlo založit si blog? Jaké byly tvé blogové začátky?

Blog jsem si založila v lednu roku 2009, krátce po té, co jsem malonákladem vydala první knížku. Poradil mi to tenkrát můj přítel, že webové stránky budou skvělým způsobem, jak práci prezentovat. Později mě psaní na blog začalo bavit a rozhodla jsem se přidávat i články, které s knížkou a celkově mou literární tvorbou neměly moc společného. Nikdy jsem se sice moc neodklonila od tématu literatury a fantastiky, ale přece jenom - posun sleduji za ty dva roky obrovský. Pořád se učím.

Co bys doporučila návštěvníkovi tvého blogu, který k tobě zavítá poprvé?

Tohle nejde takto generalizovat, jeden má rád vdolky, jiný holky a další spalovací motory. Pokud má návštěvník rád poezii, ať nakoukne do rubriky poezie, fantasákům mohu nabídnout povídky, články nebo recenze, pisálkům rubriku, ve které hodnotím povídky.

Jsi první ze zpovídaných blogerů, který se přihlásil o rozhovor na blogu ptamese.blog.cz sami. Co tě k tomu vedlo?

Ptamese.blog.cz sleduji od jeho vzniku a přijde mi to jako skvělý nápad, proto jsem se rozhodla se zapojit. Rozhovory jsou pro mě skvělou možností, jak si utřídit myšlenky, navíc je zde možnost zpětně vazby od čtenářů a ta se mi jako mladému tvůrci hodí ze všeho nejvíc.
Nejsem z těch, kteří sedí potichu v koutku a kňourají, že si jich nikdo nevšímá, když něco chci, tak si o to prostě řeknu. Co se mi může stát horšího, než že budu odmítnuta?

Tereza Matoušková
Na tvém blogu jsem se dočetla, že máš na svém kontě i dvě knihy. Jak probíhala ve stručnosti cesta k jejich vydání?

Obě knížky jsem vydávala ještě v době, kdy jsem se v české fantasáckém rybníku příliš nevyznala a zkoušela jsem vodu s několika výtisky vydanými vlastním nákladem. Navzdory špatným podmínkám, jsem si postupně získala docela slušnou čtenářskou základu a taky pár důležitých kontaktů.
Dnes už mám přece jenom přehled o krapet větší, do karet mi hrají jak příspěvky v Kočasu a Žoldnéřích fantazie, tak mé zkušenosti s publikací a prodejem knih, takže se opatrně můžu pustit i hlouběji do vod oficiálních.
O vydávání knížek vlastním nákladem a všech úskalích s tím spjatých si můžete přečíst článek u mě blogu.

Můžeš čtenářům prozradit, o čem jsou tvé dvě knihy?

Nechci je ochudit o požitek ze čtení, takže prozradím jenom to, že se obě se odehrávají v imaginárním světě Podmoří a popisují osudy čarodějnického kvarteta Femorian, Atalan, Zorena, Kerdea. Jako všechny mé texty jsou prý temněji laděné, propracované, nechybí v nich erotika ani sarkastický humor. Aspoň tak mi to říkají sami čtenáři. Já můžu jen říct, že se snažím dělat svou práci co nejlépe.

Četli tvé knihy i přátelé a rodiče? Jak na ně reagovali?

Jak by ne. Přátelé a příbuzní vždycky reagují na každý váš dílčí úspěch s přehnaným nadšením. Jsou rádi, že mají ve své blízkosti "spisovatelku". Člověk si to nesmí tak brát.

Jen tak pro zajímavost - máš přehled o tom, kolik kusů tvých knih se již prodalo?

Vzhledem k tomu, že mi každého půl roku chodí na účet honorář, což je v tomto případě procento z prodaných knih v e-shopu firmy, se kterou jsem malonáklad vyjednala, tak ano. :-)

Píšeš rovnou do počítače, nebo uznáváš kouzlo rukopisu a až poté přepisování do počítače?

Jsem příliš líná na to, abych psala ručně. Navíc vzhledem k tomu, kolik toho píšu a kolikrát to opravuji, by mi asi upadla ruka. Ze začátku mi přišlo silně neosobní psát vše přímo do počítače, ale postupně jsem si zvykla.

Studuješ vysokou školu se zaměřením na biologii. Neuvažovala jsi nikdy o žurnalistice nebo o literatuře, která je přeci jen tvé zálibě ve psaní blíže?

Konkrétně studuji druhým rokem na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, obor Systematická biologie a ekologie, se zaměřením na Zoologii.
Spousta lidí kolem mě si myslí, že kdo rád píše poezii nebo prózu, musí nutně studovat žurnalistiku, nebo bohemistiku, přeci je to tak blízko. Je to podle mě hloupost. Já osobně jsem novinářkou nikdy být nechtěla a bohemistika mě sice lákala, ale k psaní fantasy to vlastně taky moc nepotřebuji. Pro mě jsou daleko důležitější nalít si do hlavy informace, které potom můžu využít při tvorbě. Biologie mě vždycky bavila a studovat jsem ji chtěla, takže jsem jí dala přednost před ostatními obory.
Ovšem - jelikož jsem známý prudič a jedna výška mi nestačí, příští rok si chci dávat přihlášku na dálkové studium, pravděpodobně na něco humanitního (abych na té biologii nezakrněla, že jo), takže možná i na něco bližšího psaní přijde. Nebo taky ne.

Kdyby ses měla rozhodnout, co tě baví v životě víc - biologie nebo psaní - co bys zvolila?

Řeknu to asi takto - biologii mám ráda, ale psaní miluji.

Tereza Matoušková
Setkáváš se někdy i s tvůrčí krizí, nebo je pro tebe snadné psát kdykoli?

S tvůrčí krizí se setkávám asi jako každý. Občas se ale musím překonat i v době sucha a něco prostě sesmolit. Uzávěrky jsou potvory. Objeví se, když je člověk nejméně čeká. Potom otravují a vyhrožují, dokud je člověk nenakrmí kusem své duševní práce.

Žiješ více v reálném světě, nebo ve svém fantazijním Podmoří?

Žiji tak půl na půl. Rovnováha je v tomto směru důležitá. Když se člověk utápí ve snech, nebo naopak snít zapomíná, vždycky to značí brzké problémy.

Jak bys popsala sebe samu? Čím se odlišuješ od ostatních?

Od ostatních se odlišuji asi stejně, jako se ostatní odlišují od sebe navzájem. Temnářka je jinak metr šedesát vysoké pískle v černém obalu. K příjemným osobám se chová příjemně, k nepříjemným nepříjemně. Ve vhodných podmínkách je neskutečně ukecaná. :-)

Máš kromě psaní ještě nějaké další zajímavé koníčky?

Na zajímavé koníčky už prostě nemám čas. Pokud nejsem ve škole nebo nepíšu, věnuji se příteli, psovi, nebo kamarádům. Číst stíhám jenom před spaním nebo v tramvaji. Ráda se dívám na filmy, chodím do přírody, zajímám se o mytologii, obzvlášť řeckou.

Tvou další velkou vášní je čtení knih. Která je tvá nejoblíbenější ze všech?

Na tuhle otázku odpovídám často a obvykle velice neuspokojivě. V mé tvorbě mě nejvíc ovlivnily knihy J.R.R. Tolkiena, který je pro mě stále něčím výjimečný. Dříve jsem četla hodně S. Kinga, dnes louskám knihy hlavně ze Sapkowského kánonu fantasy, kde autor Zaklínače sepsal asi 85 děl, která by měl každý fanoušek fantasy znát. Momentálně se prokousávám bibliografií N. Gaimana.

Kdyby ses mohla přenést do jakékoli knihy a vtělit se do kterékoli postavy, jaká by byla tvá volba?

Já osobně jsem spokojená jako Tereza Matoušková ve svém komorním příběhu o mladé autorce fantastiky. Neměnila bych.

Co považuješ za svůj dosavadní největší úspěch?

Já osobně si nad úspěchy ego nehoním, to si nechávám do důchodu, až budu příliš stará na to, abych mohla něco tvořit. Zatím na to prostě není čas. Takže vám to řeknu až tak za čtyřicet-padesát let. Ale těší mě, když se lidem moje práce líbí.

Máš nějaký (nejen) spisovatelský cíl, kterého bys jednou chtěla dosáhnout?

Mám spoustu plánů, teď jde jen o tom je realizovat. V první řadě bych chtěla vydat oficiálně knížku a zkusit si, co je to prodávat knihy ve velkém. Momentálně na tom usilovně pracuji.

A na závěr vzkaz čtenářům rozhovoru a názor, co vylepšit na blogu PTÁME SE :-)

Zdravím všechny čtenáře blogu Ptáme se! Snad se vám rozhovor líbil, budu ráda za jakoukoliv zpětnou vazbu.
Co se týče ptamese.blog.cz rozhodně bych si ještě pohrála s designem. Nevím, jak ostatním, ale pro mě je oranžová strašně agresivní barva, ze které mě bolí oči. Jak už jsem řekla, blog s rozhovory je podle mě skvělý nápad, škoda, že jich tu nemůže vycházet více, ale chápu, že má adminka i svůj osobní život a obdivuji ji, že se do něčeho takového pustila. :-)
Děkuji za rozhovor! :-)
 


Komentáře

1 Sikar Sikar | Web | 9. května 2011 v 11:56 | Reagovat

Výtečně! Plší centrála právě o zpovídané získala nové informace, které proti ní budou jistojistě použity!

Početl jsem si pěkně.

2 Alexandra Gryffin- Fox Alexandra Gryffin- Fox | Web | 9. května 2011 v 12:04 | Reagovat

A já si říkala, kdeže jsem ještě tvoje jméno četla. A on to byl Kočas, ve kterém má Altaïr povídku. :D
Terku mám ráda jako osobnost i pro její články (s láskou vzpomínám na článek Jak to dělá váš hrdina :D), ač jsem čtenář spíše bludný a nekomentující. Podmoří mi stále úspěšně vzdoruje, ale mám to napsané na lístečku s knížkami, které si chci přečíst. :)

3 vencisak vencisak | Web | 9. května 2011 v 12:53 | Reagovat

Temná bioložka! A tak to má bejt :)

4 Lady Rovena Lady Rovena | E-mail | Web | 9. května 2011 v 13:00 | Reagovat

Sympatická osůbka :o) a má ráda černou barvu :o) to má u mě velké plus :o)

5 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 9. května 2011 v 15:08 | Reagovat

Pěkný rozhovor s pro mě příjemnou osobou. :-)

6 uajiii uajiii | Web | 9. května 2011 v 20:13 | Reagovat

Snad se ti podaří vydat kniha, až ji uvidím na pultu, koupím si ju. (Budu to bedlivě sledovat!)

Já nevím, ale mě osobně se dezén blogu Ptáme se líbí takový, jaký je. Je holt veselý a barevný a tak to má být!

7 Taychi Taychi | Web | 11. května 2011 v 20:34 | Reagovat

Znám znám... už dlouho se chystáme na čaj že?! XD

8 Matthias - Zastánce vědecké metody Matthias - Zastánce vědecké metody | E-mail | Web | 13. května 2011 v 22:19 | Reagovat

s tou oranžovou souhlasím

znásilnění oči! doslova!

9 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 14. května 2011 v 5:37 | Reagovat

[7]: Čeká mě teď zkouškové, ale jedno odpoledne klidně obětuji. Domluvíme se na FB. ;-)

10 Lištička Lištička | Web | 16. října 2011 v 8:33 | Reagovat

Sympatický rozhovor, přeji další úspěchy ve tvorbě i v osobním životě :-)

11 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 10. listopadu 2011 v 22:49 | Reagovat

[10]: Díky. :-)

12 otto otto | 18. ledna 2012 v 11:13 | Reagovat

...tav-reš-samech-vav... ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama