Rozhovor: LIŠTIČKA

7. října 2011 v 11:00
Nadešel čas pro další rozhovor! Tentokrát se v roli zpovídané ocitla sympatická slečna blogující pod přezdívkou Lištička, jejíž Liščí doupátko sídlí na adrese

http://foxy-girl.blog.cz/
Nejstarší článek na Tvém blogu nese datum 1. října 2007. Pamatuješ si ještě, co tě tehdy přimělo založit si blog a co jsi od něj čekala?
Založení blogu byl vlastně momentální nápad - až se sama divím, jak dlouho mi to nakonec
vydrželo. ;-) Zpočátku sloužil blog primárně jako místo pro zveřejňování mých povídek, ale později
jsem začala zaznamenávat útržky ze svého života, postřehy k aktuálnímu dění, zveřejňovat
oblíbenou muziku a další věci, takže z blogu, jaký byl původně, už je v současnosti jen takové
"torzo". A co jsem si od působení ve virtuálním světě tehdy slibovala? Především odezvu od
čtenářů, ze které se těším stále. :-)

Kde se vzala přezdívka Lištička?
V prváku na gymplu, bylo to shodou okolností přesně měsíc před založením blogu, jsem byla se
svou novou třídou na seznamovacím kurzu. Měla jsem tehdy na sobě triko s obrázkem lišky, a jeden můj spolužák mě proto začal oslovovat Lištičko. Tato přezdívka mi za několik týdnů dobře posloužila při zakládání blogu. (Dotyčný už mi takhle dávno neříká, používá mé skutečné jméno.)

Na blogu nepůsobíš anonymně. Ví tedy o tvém blogu kromě bratra už i někdo z rodiny a přátel?
Dozvěděla jsem se teprve nedávno, že někteří mí přátelé na můj blog chodí už několik let, aniž jsem o tom věděla. :) Cíleně se o něm lidem nezmiňuji, nicméně to není tak, že bych ho vyloženě tajila. Jen je to pro mne v uvozovkách jiný svět, takže do toho skutečného zasahuje jen minimálně. Rodiče o mém blogování vědí, ale přesnou adresu blogu neznají.

Setkala už ses s někým z blogového světa? Je někdo, koho bys ráda potkala?
Ano, setkala jsem se se Zmraženou Opicí, kterou jsem ovšem znala ještě dřív než z blogu osobně. Bylo pro nás obě překvapením, že jsme se potkaly nejen na chodbě u nás na gymnáziu. ;-) Případným setkáním s dalšími autory blogů se nebráním.

Stalo se ti už někdy, že tě někdo oslovil na ulici s tím, že zná tvůj blog?
Nejsem taková celebrita, aby mě zastavovali lidé na ulici, ale jestli k tomu někdy dojde, budu z toho asi pořádně vykulená a určitě se tomu začnu smát. :-D

Nejsi mezi blogery žádný nováček. Vnímáš tedy nějaký rozdíl mezi tím, jaký byl blogový svět před pár lety a nyní?
Určitě vnímám změnu ze strany pokroku - spousta funkcí se zmodernizovala, ovládání blogu nabízí nové možnosti, s blogovým účtem se lze nyní přihlašovat i do dalších, nedávno vytvořených portálů. Mám ale pocit i určitého úpadku. Ještě před pár lety pro blogery na Srdci blogu vznikaly různé soutěže a další zajímavé projekty. Jenomže brzy tato iniciativa zanikla - snad z nedostatku finančních prostředků - a v současné době zbylo z původních nápadů jen pramálo. Autorský klub to do určité míry vynahrazuje, přesto bych uvítala ze strany provozovatelů větší aktivitu ve styku s blogery a tím pádem i větší interakci.


Je něco, co tě v souvislosti s blogováním rozčiluje?
Hodně mi vadí komentáře, jejichž jediným smyslem je oznámit mi nějakou soutěž či poprosit o hlasování v ní. V současné době už se s nimi ale setkávám velmi zřídka. Jejich autoři asi postřehli, že u mě s takovou žádostí neuspějí, a přestali mě navštěvovat. Také mě kdysi rozčilovalo, když jsem psala dlouhý článek a on se mi smazal, aniž bych ho měla uložený. Teď mám ale zapnuto automatické ukládání, takže i tento nešvar odpadl. :-)

Věnuješ se také psaní povídek. Nelákalo tě někdy vydat vlastní knížku?
Dříve jsem o tom skutečně reálně uvažovala, ale postupem času jsem si uvědomila, že to není jen o chtění. Psaní je pro mne koníček a věnuji se mu nárazově. Asi bych nedokázala napsat román (nevydržím u jednoho příběhu příliš dlouho), takže pokud bych psala knihu, musela by to být buď novela nebo sbírka povídek. Kdo ví, třeba k tomu někdy dojde.

Na blog také vkládáš spoustu hudby, která se ti líbí. Kteří interpreti v současné době patří mezi tvé nejoblíbenější?
S oblíbenou hudbou by to u mě bylo na dlouhé povídání, nemám totiž žádný vyhraněný názor na to, co se mi jednoznačně líbí a co ne, tudíž mezi mými oblíbenci můžete najít Jarka Nohavicu vedle Elánu a Wanastovek, následovaných českým soundtrackem k muzikálu Hair či Jesus Christ Superstar a tak podobně :-) Zde alespoň ti nejdéle poslouchaní, které s sebou nosím všude v MP3 přehrávači již několik let: Nerez, Lucie a Tomáš Klus. Obecně se mi líbí moudré texty, které se mě buď přímo dotýkají, nebo mi alespoň připadají trefné. Z toho důvodu dávám jednoznačně přednost českým interpretům - textům snáze rozumím a navíc jsou bohaté na pěkné slovní obraty a hrátky se slovy. (Tady narážím především na Tomáše Kluse, ale platí to i pro další.)

Na svém blogu mimo jiné zveřejňuješ i studijní materiály z literatury. Co tě k tomuhle vede? S jakými reakcemi se setkáváš? Jsou čistě tvé?
Maturitní otázky, které zveřejňuji, jsem vypracovávala sama podle požadavků našeho gymnázia. Vím, že na internetu lze najít mnoho takových textů, ale napadlo mě, že by má práce ještě mohla být někomu prospěšná a bylo mi líto nepodělit se o ni. Samozřejmě doporučuji každému, aby si vše zpracoval sám, protože už to je příprava, ale není na škodu čerpat z různých zdrojů. Dále lze u mě najít stručné charakteristiky jednotlivých knih v rubrice Oblíbené knihy. To jsou díla, která jsem četla a nějakým způsobem mě zaujala. V poslední době jsem ale tyto články dost zanedbávala a hodlám je průběžně upravit a obohatit o doplňující informace, aby to nebyl jen suchý výčet postav, témat a děje. Co se týče reakcí, zatím jsem se nesetkala s žádnou vyloženě negativní, spíš naopak. :)

Jak vnímáš jakožto pokusný králík státní maturitu a její průběh?
Státní maturita byla obrovským strašákem nejen pro nás, jakožto studenty, ale především pro učitele. Nikdo pořádně nevěděl, jak to bude vypadat, protože ještě po říjnové generálce nebylo jasné, zda nedojde k nějakým změnám. Nakonec jsme až na pár výjimek uspěli všichni, ale chápu, že na odborných školách mohli mít větší problémy. Osobně jsem toho názoru, že obtížnosti státní maturity není třeba se bát (zvlášť pokud si zvolíte základní úroveň).

Jsi čerstvou studentkou prvního ročníku VŠ. Jaký obor studuješ a proč sis vybrala právě tenhle?
Studuji český jazyk a literaturu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Už když jsem končila základku, bylo mi jasné, že bych se v budoucnu chtěla zabývat češtinou. Následné čtyři roky na gymplu mi to jen potvrdily. Baví mě číst knihy, zajímá mě život autorů, ráda pátrám po poutavých dílech. Řekla jsem si, že studium bohemistiky by pro mě mohlo být to pravé. Podala jsem si tedy přihlášku a ono to vyšlo. :-)


Jaké jsou tvé první dojmy coby vysokoškolačky? :-)
Jakožto vysokoškolský nováček vykazuji všechny znaky náležející tomuto druhu studentů: počáteční zvědavost; úzkost, abych něco nezanedbala; bezradnost, když narazím na problém; a samozřejmě prvotní elán, kdy si svědomitě zapisuji odbornou literaturu a nadšeně běhám, div ne každý den, do knihovny pro novou knihu, kterou nám zrovna někdo doporučil. Kdy to budu všechno číst, na to v tu chvíli nepomýšlím. :-D

Rozhodovala ses mezi více studijními městy, nebo Praha jasně zvítězila?
Podávala jsem si přihlášky jen do Prahy, o jiných městech jsem neuvažovala. Bydlím nedaleko Kladna, odkud to mám do školy autobusem kolem padesáti minut cesty. Nechtěla jsem bydlet na koleji, protože mám ráda svůj klid a soukromí, ale především jsem si přála zůstat žít u rodiny i za cenu každodenního dojíždění. Mí nejbližší jsou pro mě na prvním místě a nedokázala bych je vídat jen jednou či dvakrát za čtrnáct dní.

Jaká máš očekávání od Prahy?
Dokud jsem chodila na střední školu, byla pro mě Praha velkou neznámou. Doufám, že teď se to změní k lepšímu - a vlastně se už změnilo, protože jsem se naučila jezdit sama metrem, což jsem dřív nezvládala. :-D Ještě to "neumím" s tramvajemi, ale i to se snad časem srovná. Praha je obrovská metropole, která rozhodně má co nabídnout. Je fajn být toho součástí. :-)

Překvapilo mě, že nejsi členkou Autorského klubu. Neuvažovala jsi nikdy, že by ses do něj přihlásila?
Ano, uvažovala jsem, že bych se do Autorského klubu zkusila přihlásit, ale nevyhovuji jeho požadavkům kvůli výše zmiňovanému zveřejňování hudby. Často vyvěsím článek, ve kterém je jen text písničky a příslušný videoklip. A jelikož to nejsou písně vytvořené a ani nazpívané mnou, není na tom nic autorského. Tohle je takový můj zlozvyk, nemohu si pomoct. ;-)

Máš nějaký blogový vzor?
Vyložený vzor nemám, ale je hned několik blogerů, které respektuji a obdivuji za jejich nadání, ať už je to schopnost psát pěkné články, fotit nápadité fotky, hezky kreslit či nějaká další přednost.


Jaké typy blogů nejraději navštěvuješ? Které z nich jsou tvé úplně nejoblíbenější a proč? :)
Líbí se mi, když se autor blogu nebojí ukázat svou individualitu, zájmy a postoje. Ještě nadšeněji vnímám články psané zábavnou a vtipnou formou, ale to není podmínka. Pokud bych měla být konkrétní, velice ráda navštěvuji blogy Nikolas (http://nickii.blog.cz/) a Brabikate (http://brabikate.blog.cz/), mých současných fakultních kolegyň. :) Obě fotí a ty fotky opravdu stojí za to! V jejich článcích se navíc často dozvím zajímavé tipy na knihy, filmy, nebo na návštěvu cizích krajin. Dalším mým oblíbencem je T(h)om (http://thomuv.blog.cz/), který se věnuje především cykloturistice a pravidelně přidává nové a nové snímky z výletů i svého bydliště, Šumperka. Mohu doporučit také Trapný blog (http://trapny.blog.cz/) - mimochodem trapný není - a Bylinčino chlubidlo (http://hierbezuela.blog.cz/), kam chodím čerpat dobrou náladu, (nejen) pokud se mi jí zrovna nedostává. :-) Samozřejmě následují další a další, ale zmíním už jen paní archivovou (http://ff-miraella.blog.cz/), nepřekonatelnou autorku různých fan-fiction, zejména Harryho Pottera a Naruta.

Jak vidíš budoucnost svého blogu?
Nejsem nijak rozhodnutá, co bude dál. Je dost dobře možné, že v budoucnu nastane situace, která můj život radikálně změní a třeba s blogováním definitivně skončím. V současné době ale plánuji psát dál, dokud budu mít co sdělovat. Čtyři roky jsou pro mě přece jen kus života a nelze je jen tak jednoduše hodit za hlavu.

Co bys vylepšila na blogu Ptáme se a co bys vzkázala čtenářům rozhovoru na závěr? :-)
Snažila jsem se nějaká zlepšení vymyslet, ale nic mě v tuhle chvíli nenapadá, líbí se mi tu. Určitě se ale ozvu mailem, jestli na něco přijdu! :-)
Všem, kteří dočetli tento rozhovor až do konce, bych chtěla moc poděkovat za zájem o mou osobu a popřát jim, aby se v životě nenechali zaskočit překážkami a neházeli flintu do žita už předem, jakmile se nějaké vyskytnou. Mějte se krásně a radujte se i z obyčejných věcí, hned budete mít víc důvodů k úsměvu! :)

Děkuji za rozhovor :-)

 


Komentáře

1 Brabikate Brabikate | Web | 7. října 2011 v 12:25 | Reagovat

Rozhovor s Lištičkou mě opravdu potěšil! :-) Lištičku na blogu ráda navštěvuji. A doufám, že když už jsme ty kolegyně(!), že se brzy setkáme i ve skutečnosti. :-)

2 Lištička Lištička | Web | 7. října 2011 v 13:46 | Reagovat

[1]: Těším se na to :-)

3 T(h)om T(h)om | Web | 9. října 2011 v 6:58 | Reagovat

Lištičku znám z dob svých vlastních blogovacích začátků. Vlastně to vypadá, že jsme začali s blogy tak nějak ve stejnou dobu. Proto můžu posoudit její pohledy na celý blog.cz i na Autorský klub a vesměs se shodneme. Na Lištičce se mi líbí její sympaticky nenásilný přístup a občas i pěkně vtipné články :-) . Chodím k ní pořád, jen už tolik nekomentuji.
Pochopitelně jí děkuji, že se o mě zmínila jako o blogovém oblíbenci. To taky potěší :-)
Zdravím všechny.

4 Lištička Lištička | Web | 9. října 2011 v 18:27 | Reagovat

[3]: Není vůbec zač, to já děkuji za tak milá slova :-)

5 uajiii uajiii | Web | 12. října 2011 v 19:19 | Reagovat

Tý jo, moc pěkný rozhovor! A dočetl jsem až do konce:) Přeji ti hodně štěstí s tou vejškou, pardálko! Ať ti vše vyjde!

6 Lištička Lištička | Web | 12. října 2011 v 21:24 | Reagovat

[5]: Díky moc! Ať se daří i tobě :-)

7 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 13. října 2011 v 18:15 | Reagovat

Milý rozhovor. :-) Zvedl mi náladu. :-)

8 Klára Klára | Web | 21. října 2011 v 18:31 | Reagovat

moc hezký rozhovor...

Optimistický ;-)

9 Any Any | E-mail | Web | 23. října 2011 v 19:25 | Reagovat

Veľmi príjemný rozhovor, zhltla som ho ani som sa nenazdala :)
Drž sa na škole, nech ťa neprestane baviť!

10 Lištička Lištička | Web | 24. října 2011 v 11:59 | Reagovat

Děkuji všem za milé komentáře :))

11 A.S. A.S. | 4. listopadu 2011 v 22:03 | Reagovat

Sympatická slečna :-)

12 ethnea ethnea | Web | 2. ledna 2012 v 3:54 | Reagovat

Prijemny rozhovor, u listicky se rada zastavuji a ctu, prohlizim nebo posloucham.

13 ElvaWall21 ElvaWall21 | E-mail | Web | 31. března 2012 v 13:08 | Reagovat

Don't you acknowledge that it's high time to receive the <a href="http://goodfinance-blog.com">loan</a>, which will realize your dreams.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama