Rozhovor: PETRA ŠOTEROVÁ

13. listopadu 2011 v 18:00
A je tady další rozhovor! Tentokrát vás seznámím s Petrou Šoterovou, nadanou mladou fotografkou, která působí na blogu

http://l-moustache.blog.czJak Tě napadla adresa blogu l-moustache? Nese nějaký význam?
V době kdy jsem L-Moustache zakládala, zamilovala jsem se do piercingu zvaného septum a jak jsem si ho tak googlila v různých velikostech a tvarech, dostala jsem se až k šperku ve tvaru kníru:
Připadalo mi to vtipné. A má fotka s přimalovaným knírem zase lehce zapamatovatelná, což je dobré pro návštěvníky.
No a knír se francouzsky i anglicky řekne Moustache, ale to už bylo obsazené, takže jsem přidala L' což sice pochybuji, že je gramaticky správně, ale zní to dobře.
A septum jsem si nakonec nechala propíchnout také. Piercing ve tvaru kníru ale bohužel zatím nemám.

Na blogu píšeš pod svým skutečným jménem - Petra Šoterová. Nemáš tedy problém sdělit komukoli z Tvého okolí jeho adresu?
S tím problém mám :D a adresu blogu jsem nikomu, kromě své nejlepší kamarádky, ani nesdělila. Ale zároveň si říkám, že jestli tento blog někdo z "reálných známých" najde, nemám se za co stydět. A pro náhodné návštěvníky z blogového světa je zase snazší si mě najít třeba na Facebooku, nebo Rajčeti a tak různě.
Takže je mi jedno, kdo o mě ví, ale propagovat se přes známé nechci.

Působíš v blogovém světě necelý rok. Co Tě přimělo založit si blog?
Abych to uvedla na pravou míru, tak v blogovém světě bloudím už od roku 2005. Začínala jsem jako většina lidí s blogem o oblíbených věcech, kapelách a tak.. prostě další kopírácký blog. Golbik.blog.cz, ale samozřejmě to jak člověk smýšlí v 15 už za rok není stejné, takže jsem u této adresy nevydržela. Blogování mi ale chybělo, tak jsem založila pár dalších "deníčků", ale to mělo ještě kratší trvání.
Až jsem se nakonec rozhodla, že založím prostě jen čistě fotografický blog a i když přispívám opravdu jen zřídka, nacházím se mezi oblíbenými stránkami ostatních lidí a to mi připadá natolik úžasné a povzbuzující, že hodlám u této formy sebeprezentace vydržet.
A jen tak mimochodem mé první dítě, golbik, už má za sebou 18 500 návštěv.Brzy Ti bude 20 let. Co nyní studuješ? (popř. kam se chystáš v budoucnu na školu?)
Studuji na Západočeské univerzitě v Plzni - obor Kombinace jazyků pro komerční praxi - anglický jazyk - německý jazyk.
Chtěla bych studovat fotografii, ale to mi připadá.. prostě nevyužitelné v běžném životě. Nejsem takový snílek, abych si myslela, že někdy budu fotit profesionálně, takže doufám, že studium jazyků mi otevře brány k normální práci a já se pak budu moci dále věnovat svému koníčku, případně někdy zkusit jeho hlubší studium.

Tvou velkou vášní je tedy fotografování. Kdy Tě chytlo?
Chytlo mě to asi tak před třemi lety, kdy jsem si začala stěžovat na ostření a chabý blesk a vůbec většinu parametrů u svého již v podstatě historického kompaktu. No a když mi pak naši k mému obrovskému údivu a ještě větší radosti koupili Nikon D3000, tak už prostě nešlo odolat a já musela fotit. Jinak první fotoaparát jsem dostala asi ve dvanácti letech a nově koupený film mi vždy vydržel jen velmi krátce, ale to jsem prostě fotila vše bez jakéhokoli rozmyslu.

Jaký používáš foťák? Máš nějaký vysněný přístroj, na který třeba šetříš?
Jak již jsem napsala, používám Nikon D3000 se standardním objektivem 18-55mm, ale tak trošku mi hapal ze schodů, takže se mu moc nechce ostřit. A pak mám Tamron pro Nikon 70-300mm se kterým sice na koncertech dohlédnu bubeníkovi až do nosu, ale jeho ostatní parametry jsou mizerný.
A popravdě ač jsem zatvrzelá nikoňačka, tak toužím po Canonu, protože mi prostě připadá nějak lepší, ale rozhodně si ho nikdy nekoupím! :D
Ale to co opravdu chci, je objektiv s maximálním rozsahem clony a ohniska, který vůbec existuje. Zatím jsem ale nic takového nehledala, protože tu pálku co za něj budou chtít prostě nechci vidět! :DChtěla bys, aby se z tvého fotografického koníčku stála v budoucnu i práce?
Pokud bych mohla fotit pro rockový časopis nebo rovnou nějakou hvězdu s tím, že by mě tato práce uživila, tak ježiši samozřejmě!
Metalmor - Hospříz X-Core - Dačice

Je blog Tvým jediným odkladištěm fotek, nebo je zveřejňuješ i jinde?
Na blog dávám jen fotografie, které mi připadají "umělecké" a něčím zajímavé. Jinak reporty z koncertů jsou na rajčeti a veškeré fotografie končí na FB.

Účastnila ses už někdy nějaké fotografické soutěže, nebo tvoříš jen tak "do šuplíku"?
Snažím se tvořit čistě pro to, abych měla hezké fotky, ale stále mi připadá, že nemám žádný styl a že jsem prostě jen fotografickej matlal, kterému se občas něco zcela neúmyslně povede.
Soutěže jsem se účastnila jednou na nějakém blogu, ale skončila po 3 kolech, takže nic no... A taky nemám ráda, když musím fotit na nějaké téma.

Na Tvém blogu mě zaujala tato fotografie: http://l-moustache.blog.cz/1101/15-mrazeny-kus-masa s popiskem situace, jak vznikala. Podstoupila jsi ještě někdy nějakou podobnou šílenost pro vznik fotky?
Ani náhodou! Ta fotka je na blogu čistě proto, co jsem kvůli ní protrpěla. Vůbec se mi nelíbí a měla jsem z toho celkem slušnou chřipku… Takže už nikdy. :D

"Docela mě štve ta ufiklá ruka, ale je fakt těžký během té chvíle hupsnout do sněhu, nahonit vlasy, načančat látku a schovat všechno co má být schováno. Fotky jsem udělala 4 - na první jsem si zapoměla sundat brýle, na druhé jsem to nestihla, 3 se mi vůbec nelíbí. Čtvrtou vidíte níže a na pátou už jsem byla moc zmrzlá..."

Máš nějaký fotografický vzor?
Nemám, ale strašně se mi líbí fotky Metteorwy. A samozřejmě hromady dalších lidí, které jsem našla tady na blogu a na FB, ale že bych se snažila vyloženě jít v jejich stopách, to ne. Prostě jen sleduji tvorbu ostatních a inspiruji se a učím.Jsi ten typ nadšeného fotografa, který bez foťáku neopustí dům a nosí ho s sebou všude?
Vůbec.. Kdybych měla kompakt, tak asi ano.. Často se přistihnu u toho, že nadávám, že nemám foťák s sebou, ale je to děsně neskladná věc.
Ovšem to, že mi chcípnul foťák na mobilu, mě opravdu děsně štve, protože už nemám šanci zachytit alespoň nekvalitně okamžiky, které se občas naskytnou a které za to opravdu stojí.
Takže v podstatě chtěla bych, ale jsem líná se s ním tahat a dávat pozor, abych ho někde nenechala.

Jsi zastánkyní vytištěných fotek a fotoalb, nebo Ti stačí mít je uložené v počítači?
Určitě fandím vytištěným fotkám - PC alba jsou i dnes nestabilní medium. Ale sama jich moc vytištěných nemám - nejsem schopná si z toho množství vybrat těch pár nejlepších k vytištění.

Je o tobě také známo, že máš ráda barvy ve vlasech... Kolik jsi jich doteď vystřídala a jaké?
Ano ano… miluju barvení vlasů a následné udivené výrazy kolemjdoucích. :D
Kolik barev jsem měla nevím, ale rozhodně to byly všechny, na které si dokážu vzpomenout.Tvým dalším koníčkem je i kreslení. Věnuješ se i jemu nějak více nebo jen pro radost?
Čistě pro radost… Jak přijde inspirace, tak to musím nakreslit za každou cenu. Bohužel podle pokynů nejsem schopná pracovat, pokud mě ihned po zadání něco nenapadne. Jsem pak schopná prosedět celou hodinu výtvarné výchovy a neudělat ani čárku. (což je něco co se mi na základní škole opravdu stávalo často)

Co dalšího kromě fotografování a kreslení naplňuje Tvé dny?
Chození na koncerty a poslouchání hudby, hraní PC her a bohužel i učení se do školy, což sice miluju - opravdu se ráda vzdělávám, ale nesnáším šprtání se zpaměti a dělání zbytečných domácích úkolů. A poslední dobou mě velmi začalo bavit líčení, výroba šperků a úpravy oblečení.

Jsi členkou Klubu snílků a Fotografického klubu. Jak to vypadá s Tebou a Autorským klubem?
Kdysi jsem podala žádost a byla jsem nějaká dvoutisícá v řadě, takže řekla bych, že to vypadá beznadějně. A taky je tam na můj vkus už moc lidí a moc blogů a některé si to ani nezaslouží, takže už to nemá tu úroveň a exkluzivitu, jakou jsem od toho kdysi očekávala. V podstatě se do klubů hlásím kvůli sebeprezentaci a snadnému přístupu k lidem, kteří by mě mohli zaujmout.Je stále Tvým snem odstěhovat se do Finska a žít tam? Plánuješ se naučit finštinu?
Už jsem se na finštinu dokonce vrhla, ale pak jsem nastoupila na školu a už nebyl čas. Stále ale umím vyčasovat sloveso být a vyjmenovat jak a k čemu se používá jejich krásných 14 pádů. A taky vyskloňuji občas nějaké to zájmeno.
Do Finska se rozhodně odstěhovat chci. Vlastně kamkoli z ČR. Je mi totiž už doslova na zvracení z české nátury a naší politiky, korupce a toho, jak jsme neschopní a stále si stěžujeme na to ostatní a nejsme schopní hledat chybu u sebe…. Na zvracení!

Máš ráda metal. Jaký byl Tvůj největší koncertní zážitek, kterého ses kdy účastnila?
Rozhodně Rammstein v roce 2009 v Praze a snad to bude stejně velké i letos. Samozřejmě si užívám i veškeré festivaly a menší koncerty, které navštívím. Například Metalfest Open Air v Plzni patří k mým oblíbeným a veškeré koncerty kapely Metalmor, což je parta mladých lidí žijících a tvořících v mém rodném kraji, ke které mám opravdu srdeční vazbu.Na závěr rozhovoru můžeš cokolí vzkázat jeho čtenářům:
Chtěla bych poděkovat za možnost udělat tento rozhovor, za každou návštěvu a každý komentář na mém blogu. Děkuju!
A no.. vy co mě neznáte.. podívejte se na můj blog - http://l-moustache.blog.cz, nebo FB - Petra Šoterová a rozhodně doporučuji i stránky skupiny Metalmor, která ovšem naživo zní o hodně líp. - http://bandzone.cz/metalmor. :D A mějte se fanfárově! :D

Děkuji za rozhovor!

 


Komentáře

1 uajiii uajiii | Web | 14. listopadu 2011 v 14:46 | Reagovat

Moc pěkný rozhovor. Kdybych nebyl srab, tak si falešný knír taky nechám nastřelit- to by pak všichni koukali!
Třeba ti to s tím focením nakonec vyjde a budeš slavná fotografka, nikdy neříkej nikdy!

2 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 25. prosince 2011 v 14:45 | Reagovat

Slečnin blog jsem ojevila před pár dny a zaujal mě. Taky mi poradila, jak si správně obarvit vlasy na modro, tak mě má Péťa na svědomí, jestli to dopadne špatně. :D

3 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 5:56 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

4 lady Lianna lady Lianna | Web | 18. ledna 2012 v 15:04 | Reagovat

U focení je nejdůležitější srdce, a souhlasím s tím, že studovat střední či vysokou fotografickou je malinko nepraktické (i když mám spolužáka, který po maturitě šel do Ostravy na ITF)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama