Rozhovor: SHAV

20. listopadu 2011 v 9:00
V dalším rozhovoru vám představím Shav, talentovanou maturantku, jejíž blog je zaměřen zejména na její tvorbu. se nachází na adrese

http://shav.blog.cz
Jak vznikla Tvá přezdívka?
Otázku podobného kalibru jsem čekala! Budiž. Ono existuje několik relativních možností - je možné, že jsem příznivcem oholených hlav a tak jsem z anglického slova "shave" ubrala koncové písmeno "e", abych mu dodala jakéhosi ženského vzezření. A nebo je ještě možné, že tato přezdívka pochází od holohlavého basisty skupiny System of a down - Shava.

I druhá otázka tedy bude pro tebe nejspíš předvídatelná - jaké byly tvé blogové začátky? Jak ses k blogu vůbec dostala, kolik jsi jich vystřídala?
Musím konstatovat, že kontemplace o mé blogové historii by unudila i uspávače hadů. Je sice pravda, že jsme s kamarádkou zkoušely vytvořit blog, který by prezentoval jakousi fiktivní sektu a zároveň tak narážel na absurdnost lidské ovlivnitelnosti. Tento pokud se po čas upadl v zapomnění a tak jsem se jala vytvořiti můj vlastní blog.

Co přesně jsi tedy očekávala od založení blogu? Chtěla jsi ho psát spíše pro sebe samotnou, pro přátele nebo jsi chtěla získat svoji čtenářskou základnu, nebo se třeba i nějak více blogově proslavit?
Já jsem na svém blogu chtěla reflektovat především svou tvorbu, sledovat její postup po technické stránce, nebo stránce ideové. Apropos, když teď sleduji své starší články na blogu, jsem potěšena, že nedošlo k nijak závratné regresi. Ale ano, mezi svými čtenáři jsem už nalezla některé své pravidelné komentátory a dle rozmělněné virtuální identity se to zdají být i skvělí lidé, se kterými bych rozhodně stála o opravdové setkání. Takže proč to neříct - vůbec bych se nezlobila, kdybych se proslavila. A nejen blogově.Zachováváš si blogovou anonymitu? Vědí o tvém blogu i přátelé nebo rodina?
Preferuji pravidlo virtuální anonymity, takže se ode mne čtenáři mého blogu nedočkají žádných fotografié mé osoby, ani příliš konkrétních údajů z mého života. Rodině jsem se o mém blogování nezmiňovala, přátelům ano, ale jen někteří se nad ním pozastavili, ale právě za ty některé pozastavené jsem velmi ráda.

Studuješ Střední školu propagační tvorby a polygrafie. Byl vždy tvůj sen studovat právě tenhle obor, nebo jsi se k němu dostala shodou náhod?
Když jsem si tento obor volila, v mém čtrnáctiletém mozku možná bylo cílem tento obor dostudovat a posléze se i grafice profesionálně věnovat. Nyní je tomu už poněkud jinak - Tomuto oboru bych se věnovala pouze, pokud by nebylo zbytí. Zjistila jsem totiž, že nedokážu každému servírovat několik vizí do několika minut, nebo se neustále přizpůsobovat požadavkům zákazníka. Jsem více řekněme "rozevlátější" povahy.

Co si nezasvěcený člověk může představit pod touhle školou? Jaké neobvyklé předměty se učíš a který z nich je tvůj nejoblíbenější?
Tak ona to zase taková španělská vesnice není. Od prvního ročníku musí student této instituce projít klasickými předměty, jakožto matematikou (ke které mi chybí jakýkoliv náznak numerického myšlení), chemíí apod. S postupem do dalších přibývá odborných předmětů, mezi které mohu uvést například figurální kresbu, grafický a prostotový design, artmarketing, webdesign, nebo například modelování. A kterýpak předmět se stal mým favoritem? Má volnomyšlenkářská explozivní povaha si oblíbila figurální kresbu a hned na druhém místě je u mne předmět naprosto neodborný - literatura.Chystáš se v budoucnu na vysokou školu s podobným zaměřením?
Právě si uhodila hlavičku na pořádný kus neopracovaného hřebu! Má odpověď bude záporná, jak by mohl trpělivý jedinec vyčíst z mého blogu - Chystám se vydat směrem oživlé animy - tedy oživlé iluze animovaného pohybu. Konkrétně mi imponuje Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, která se vyznačuje specifikem propojení oborů (režie, scénaristika, zvuk, střih). Ale o tomto audiovizuálním ústavu bych mohla fábulovat ještě hodně dlouho, jelikož je to vysoká škola s "v" přímo převelkým o které sním přes dva roky.

Proč tedy právě tato škola? Máš už snad nějaké zkušenosti s režií, scénaristikou, zvukem či střihem?
Mám za sebou amatérskou režii pár svých záležitostí, které se překvapivě setkaly s velikým ohlasem. Za pomoci mých drahých kolegyň jsem natočila krátký animovaný film "Gustav", který zabodoval dokonce v celostátní filmové soutěži. Dále mám za sebou poněkud videoklip pro naší školu:

a nějaká ta menší cvičení, které jsem vytvořila za účelem prezentace na VŠ , například tady toto:


A proč právě tato škola? Dle mého se filmové řemeslo stává přesným archetypem dokonalého technického řemesla a právě animovaný film nám nabízí prostor, kde si můžeme vytvořit svět, který je nám vlastní. Svět, který je pouze náš a netvoříme za účelem oslovení tupého davu podsvinčat chroupající popcorn.

Za jak dlouho tě čeká maturita a z jakých předmětů ji budeš skládat?
Proboha, to ne! Právě jsi mě připravila o můj placebo efekt! Dobrá, tak ven s tím - praktická zkouška mne čeká někdy v březnu, písemné testy mám ten matný pocit v dubnu pak někdy přijde na řadu ústní zkouška. A co se daných předmětů týče, tak si na mne brousí zuby jazyk anglický, jazyk český, dějiny umění, odborný celek (grafika, prostorový design, apod.) a pak zkouška praktická.

Co považuješ za svůj dosavadní největší úspěch?
Úspěch, jak determinovat úspěch? Já za úspěch považuju to, že spoustu věcí neumím a vím, že je ostatní umí a taky to, že vím, že ti lidé, co tyhle věcí umí jsou pro mne umělci. Taky je pro mne úspěch to, že ráda koukám na filmy, co se tváří jako béčko a skutečně béčkem jsou. Jsem ráda, že se nekoukám na filmy, co se jako béčko netváří. A taky jsem pro mne úspěch to, že jsem se dneska například dobře najedla. Všichni jsme úspěšní - nikdo méně, nikdo více.

Jaké výtvarné techniky ovládáš? Kreslíš častěji "ručně" nebo na počítači?
Jednoznačně lobbuji za kreslení pomocí mé, někdy snad dyspraxií postižené ruky! Dle mého je irelevantní kreslit pomocí tabletu, pokud nemáme základy kreslení v ruce. To je jako kreslit podle fotografií - a pak ejhle, stojí před námi živoucí model a naše ruka je jako zkamenělá. To je podle mne naprostý zločin. Ano, technickou kresbu se může naučit člověk i bez špetky talentu, ale kresba autorská? Tam už asi nějaký ten boží dar potřeba (netvrdím, že jsem jím dotčena). Ono je totiž jednoduché kreslit špatně a tvrdit, že je to záměr.

Počítám tedy, že i design tvého blogu je tvým vlastním dílem?
Ano, ano, to bylo takové menší typografické cvičení.

Odkud čerpáš inspiraci pro své kresby?
Povětšinou shledávám inspiraci ve věcech, co jsou kolem mne, všichni a všechno má svůj určitý příběh, nehledejme velké poetické složitosti.

Máš ve svém oboru nějaký vzor?
Většinou preferuji hladce, obrace, nahodit sejmout.

Co ty a focení? Láká tě stejně jako kresba?
Já s focením se moc nemusíme. Mám ráda věci, tak jak si je pamatuji, ne tak jak se skutečně staly, nebo nestaly. I když nějaké ty rodinné události se občas svého fotoaparátu chopím.

Jaké jsou tvé další koníčky?
Ráda sáhnu po knihách, vydávám se objevovat taje přírody a v horším případě i hospody.

Na tvém blogu mě zaujala i tvá kytara, která po tvém zásahu dostala nový kabát. Věnuješ se tedy i hře na kytaru?
Vlastnila jsem konkrétně kytary dvě. Nyní je v mém arzenálu jen jedna - ta šestistrunná, které občas urvu pár strun, jindy ji rozladím, nebo ji otluču.

Máš mezi blogery nějaké své oblíbence, které pravidelně navštěvuješ?
Pokud bych měla jmenovat konkrétně, tak mezi mé dostihové koně patří chlupáč z Alfa-centari, velmi schopná kreslířka pod přezdívkou Tril a pak ještě například Dubious cat, která je naprosto kočkovitá.

Co ty a Autorský klub blogu.cz?
Co si své mozkové závity prohrabávám, tak jsem do AK svou přihlášku dávala. Zatím ale bez odezvy. Zatím.

Co bys na závěr vzkázala čtenářům rozhovoru?
Třeba nějaký pořádně klišovitý citát. Naneštěstí si teď na žádný nemohu vzpomenout.

Děkuji za rozhovor! :-)

 


Komentáře

1 Verča Verča | 20. listopadu 2011 v 11:28 | Reagovat

Moc hezké kresby i animace, akorát slečna na mě působí strašně nesympaticky... snaží se vyjadřovat až moc dospěle a používá cizí slova, kterým podle mě sama moc nerozumí... A asi jsem nepochopila její humor, na některé odpovědi jsem koukala jako puk a nepochopila jsem, co tím chtěla říct. Ale jinak hezky pojatý rozhovor, jako všechny tady.

2 Brabikate Brabikate | Web | 20. listopadu 2011 v 11:36 | Reagovat

Ty kresby a animace se mi strašně moc líbí, blog určitě ještě prozkoumám. A držím palce, ať to s maturitou i vysněnou školou vyjde... věřím, že ano. :-)

3 uajiii uajiii | Web | 21. listopadu 2011 v 13:45 | Reagovat

Páni! Takový zajímavý člověk! V mém maturitním věku jsem vůbec neslyšel o slovech jako je například "kontemplace"- a pak že to jde s českou gramotností do háje! :D Moc pěkný rozhovor, opět se povedl.

4 Aleee Aleee | Web | 21. listopadu 2011 v 21:32 | Reagovat

Zajímavá, mně dosud neznámá, blogerka. Nevím proč, ale při pohledu na její kresby se mi úplně vybavuje Švankmajer...

5 Tril Tril | 25. listopadu 2011 v 10:41 | Reagovat

ááá! já sem snad začnu chodit pravidelně. skvělej rozhovor! Mě všechny ty kresby úplně fascinujou, co mě ale položilo je úvodní obrázek :-D  :-D  :-D

Jinak jsem poctěna, že jsem koněm. :-D

6 Dubious cat Dubious cat | Web | 4. prosince 2011 v 12:46 | Reagovat

Shav je neskutečně zajímavý tvor, její kresbičky jsou tak nádherné, až mě to štve:)

7 Metteorwa Metteorwa | Web | 29. prosince 2011 v 15:47 | Reagovat

Krásný a čtivý rozhovor, hrozně se mi líbí vyjadřování zpovídané. Mám ráda basáka Shava a neskutečně se mi líbilo cvičení se psem.

8 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 5:55 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

9 Karla Karla | E-mail | Web | 20. listopadu 2014 v 16:10 | Reagovat

Já mám ráda tvoření z keramiky. Hodně mě to baví. Našla jsem si spoustu zajímavých inspirací na Top Women http://topwomen.cz/modelujeme-z-keramiky/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama