Rozhovor: VÁCLAV NOVÝ

4. prosince 2011 v 11:00

Dnes se v roli zpovídaného ocitl po dlouhé době opět zástupce mužského pokolení, a to Václav Nový, který kraluje svým Václavovinám na adrese

http://vaclavnovy7.blog.cz/
Jste muž v nejlepších letech, nedávno jste oslavil své osmačtyřicátiny. Co vás vedlo k založení blogu?

Dříve jsem se jen zapojoval do debat na webu. To je tak před 10 lety. Ale kolikrát jsem byl rovnou smazán, nebo debaty byly ve stylu: napíšete komentář a ani se nemusí objevit, nebo se objeví až po čase, nebo na dotaz odpoví emailem. Někdy debata pod článkem nebyla vůbec. No a někdy byla témata nekonkrétní nebo jsem je vůbec nenašel. Tento blog je asi třetí. Na jednom jsem zablokovaný (idnes.cz) a druhý zrušili (komplet, ne jen mně) na novinky.cz. První blog jsem si založil asi před 5-7 lety.

Byl jste od začátku rozhodnut, že nejlepší volba je vystupovat pod Vašim celým skutečným jménem?

Ano, nestydím se za své názory a myslím, že s nimi nepřekračuji zákon, tak se snad ani nemusím bát postihu. Tedy zatím. Kdyby tu opět soudruzi vyhráli, tak se asi budu muset vystěhovat ze země.

Ví o Vašem blogu i lidé z Vašeho okolí - přátelé, rodina...?

Ví, někteří se i občas podívají. Ale jak dalece je to zajímá, nevím.

Jak vnímáte blogovou komunitu? Přece jen - většina blogerů jsou dospívající dívky. Našel jste si mezi blogery své vrstevníky?

Co vím, tak nejčastější (možná jediné) komentáře jsou od mých vrstevníků a starších. Mám pocit, že pro mladé tu nemám zajímavá témata. Možná snad básně, citáty, vtipy by mohly oslovit mladší. A snad i pohádky?

Jaké blogy sám vyhledáváte ke čtení? Může vás oslovit i mladá dívenka píšící si deník, nebo se takovým blogům vyhýbáte?

Záleží na tom, o co zrovna mám zájem, co zrovna hledám, a také si prohlédnu blog, na který dostanu odkaz. No nevím, jestli by mě zrovna deníček nějak lákal. Snad jen, jestli by v něm bylo nějaké zajímavé téma. Ale jen konstatování: milý deníčku, dnes jsem byla……, tak to mě opravdu neláká.

Kolik času věnujete svému blogu?

Málo, méně, než bych potřeboval. Zatím chodím do práce, a tak se jen snažím, aby to tu rovnou neusnulo.

Jakým dalším koníčkům se věnujete ve svém volném čase?

Asi bych to zjednodušil: PC a TV. A to hlavně zprávy, publicistika, dokumenty, zábava, historie, no a politika. Jinak plavu, jezdím na kole. Za mlada jsem i cestoval a dnes pěstuji gaučing-ležing. :-)

Můžete prozradit, jaká je Vaše práce?

Pracuji ve škodovce na lince. Jsem vyučen. No a vzhledem k věku bych byl rád, kdyby mi ta práce zůstala až do důchodu. Leda že bych vyhrál miliony… :-)

Na svém blogu se věnujete spoustě tématům. Nebyla snad otázka, na níž bych na Vašem blogu nenašla odpověď, zamyšlení, vlastní názor. Odkud stále čerpáte témata?

Moje první články byly čistě politické a čistě o komunistech a socialismu, protože už pár let po revoluci jsem nikde, ani v médiích, nic o té době neviděl, neslyšel, nečetl. No, a protože pod narůstajícími problémy společnosti se začaly objevovat názory, jak za komunistů bylo vlastně dobře, tak jsem začal připomínat tu krásnou dobu a osvěžovat paměť národa. A tak jsem o tom začal sám psát. Myslím, že je to mlčení o tehdejší době nebezpečné. Dorůstá nová generace, která to nezažila. A ta slyší od té starší jejich verzi. A je pravda, že ten, kdo nebyl přímo komunisty postižen (což je 90% lidí), tak ti se mohli v rámci možností mít relativně dobře. Až později jsem témata rozšířil i mimo politiku.

S jakými reakcemi na Vaše články se setkáváte? Objevila se i kritika?

Tak z počátku, tedy když jsem psal jen ty politické články a o komunistech a socialismu, tak hodně negativní až nenávistné. To jsem byl fašista, nacista a s prominutím: debil, blázen, retardovaný, psychicky narušený. Ale také placený agent pravice a zbohatlíků, nebo jsem byl sám zbohatlík, protože normální, obyčejný člověk přeci tento systém musí nenávidět a dřívější systém milovat a chtít jeho návrat. No a samozřejmě pro ty, pro které jsem byl boháčem, tak ti mě samozřejmě nazývali zlodějem, mafiánem, podvodníkem. No, prostě sranda, že jsem o tom napsal asi dva články. Já se jenom bavil, protože k takovým lidem a jejich komentářům se musíte stavět s úsměvem. :-)

V popisu svého blogu také píšete, že jste zastáncem diskuze a argumentů a pokud někdo nesouhlasí s Vašimi názory, může Vás svými věcnými argumenty ve slušném duchu přesvědčit o opaku. Už se tak někdy stalo?

Ale ano. Mnohdy sem poopravil svůj názor. Ale většinou to jsou argumenty: jedna paní povídala (jestli znáte ten termín), nebo: myslím si, nebo: je to pravice/levice, tak to tak je a musí být, apod. Tak takovéto domněnky, nebo někdy až do očí bijící nenávisti k něčemu/někomu, mě nikdy zatím nepřesvědčily o opaku. No a už určitě ne osobní urážky, o kterých jsem psal. Tím mně naopak vždy dali za pravdu, protože nemohli rozumně argumentovat. Kde chybí argumenty, tam přicházejí facky (na webu - vulgarita). :-)

Váš blog jste nazval "Václavoviny". Člověka ihned napadne, že ho tedy berete jako své vlastní noviny. Nezatoužil jste nikdy po žurnalistické dráze?

Ano, vlastně jsem to zamýšlel jako moje noviny. Ale na skutečnou žurnalistiku bych si netroufl. I když, když čtete bulvár, a bohužel, kolikrát i tzv. seriózní média, tak by žurnalistou mohl byt každý, že? :-)

Čtete sám denně nebo alespoň občas noviny? Preferujete jejich tištěnou verzi nebo internetovou?

Čtu odbornou literaturu, knihy i časopisy. Ale spíše jsem na internetu. Podle mě je internet budoucností, která klasické tištěné noviny, knihy, časopisy, jednou odstraní. Jednou bude doba, kdy někdo něco napíše a jedním kliknutím si to bude moci přečíst každý. Nejspíše to bude placený web, takže stále se bude za knihy, noviny, časopisy platit, ale už budou na webu. Platba bude podobná, jako když voláte na placené linky. Tak stejně tak internetový operátoři vám za kliknutí na elektronickou knihu, časopis, noviny, pošlou účet za tuto službu ve vyúčtování. No, ale to už jsem se rozepsal asi mimo otázku. Tak ano, čtu denně.

Je něco, co Vás na dnešní době rozčiluje?

Krom zločinnosti, korupce, rasismu naruby, nerovnosti v právech, povinnostech před zákonem, neplnění slibů politiků, zadluženosti státu, špatné a krátké paměti lidí, nesnášenlivosti, závisti, netolerance, špatné morálky, neskromnosti, náročnosti, netrpělivosti, zakomplexovanosti, zbytečností některých zákonů a rozhodnutí, malé národní hrdosti, nevychovanosti… vlastně nic :-)

Na svém blogu píšete hodně otevřeně. Čtenář se tak může mimo jiné dozvědět i to, že jste adoptoval dcerky své teď již bývalé manželky. Co pro Vás znamená rodina?

Rodina je základ státu a společnosti :-) Tak se to prezentuje v totalitních režimech, proto je to zprofanované. Ale když se nad tím zamyslíte, tak je to pravda. Jaký bude člověk, taková bude společnost. A to, jaký bude, záleží na rodině. A proto by rodina měla být zázemím, plná lásky, důvěry, porozumění. Takový člověk bude vyrovnaný, sebevědomí, samostatný a šťastný. A jen takový člověk dokáže dále předávat štěstí a lásku. Dokáže druhým pomoci. Neumí nesnášet a závidět. Takže, rodina je pro mě zázemí, cestou ke štěstí, lásce a porozumění. I na toto téma jsem napsal jeden článek. Bohužel, mně se to nepovedlo, tak nemohu druhým radit, jen jsem napsal, jak pojem rodina cítím já.

Co považujete za svůj největší dosavadní životní úspěch?

Já si přál mít vlastní byt, stálou práci a rodinu (nebrat pořadí doslovně). Až na tu rodinu se mi vše splnilo. Takže je to neúplný úspěch. Takový polo úspěch? Nebo neúspěch? Nevím. :-)

Máte nějaký nesplněný sen?

Asi mít vše, co jsem si přál. Tedy nejen byt, práci, ale i tu rodinu. No a ještě dlouho hodně dobré zdraví. :-)

Co byste ještě rád dokázal?

Sestrojit perpetuum mobile, napsat knihu knih, z které se bude čerpat veškerá lidská moudrost, světový mír…. :-) Ale teď vážně. Asi dát dohromady ještě tu rodinu. Je pro mě hodně důležitá. Není nic hroznějšího, než samota a hlavně samota stáří.

Jak vidíte svoji budoucnost v blogovém světě?

Nevím. Svou budoucnost určitě nevidím v blogu. Je to jen zábava. A i kdyby mé články nikdo nečetl, asi je budu psát stále. Ale na druhou stranu, rád bych měl širší čtenářskou odezvu. No což, nejspíš se budu muset prosadit jinak. Nevíte, jak to bude s tou přímou volbou prezidenta? :-)

Co byste na závěr chtěl vzkázat čtenářům rozhovoru?

Všem přeji, ať se jim splní všechny jejich sny a přání. Ať potkávají samé příjemné lidi a co nejméně nepříjemných lidí, nejlépe žádné. Ať vždy mají kolem sebe štěstí, lásku a pevné zdraví. No, nesmějte se, to je opravdu důležité. No a také, ať přemýšlí nad vším, ať nenaletí nikomu a ničemu. A přál bych si, aby navštívili můj blog, našli si tam téma a okomentovali ho. Rád si přečtu jejich názory. Přeji všem krásné dny a životní úspěch.

Děkuji za rozhovor! :-)

Staňte se fanouškem blogu PTÁME SE na Facebooku a budete o nových rozhovorech informování ve výpisu novinek :-)
 


Komentáře

1 Matthias Matthias | E-mail | Web | 4. prosince 2011 v 11:19 | Reagovat

ač jsem spíše levičák (ne komunista), tak jeho serióznímu pohledu na debaty relativně fandím.

Mám pocit, že dnešní politický debaty jsou pubertální kecy ve stylu:
jsi pravičák - jsi mafián a zloděj
jsi levičák - jsi líná socka a cigán

2 Václav Nový Václav Nový | E-mail | 4. prosince 2011 v 21:50 | Reagovat

[1]: Myslím že je to známka toho, že jsme se ještě demokracii nenaučili. Protože k demokracii patří tolerance. A tolerance je mezi lidmi málo. Už Masarik při vzniku republiky prorokoval: bude potřeba 50 let míru a klidu, než se vžije demokracie. No a dnes bych tomu dal tak o 10-15 let více. 20 máme za sebou, tak nás ještě čeká dalších 40 let. No, asi se toho osobně nedožiji, tak to přeji alespoň těm mladším. ;-)  :-D

3 matt matt | E-mail | Web | 5. prosince 2011 v 10:08 | Reagovat

[2]: No já četl knížku od Masaryka a tam byla věta "Demokracie je diskuze!" s pod to bych se podepsal ;-)

4 Václav Nový Václav Nový | E-mail | 5. prosince 2011 v 11:40 | Reagovat

[3]: Taky podepisuji. A Masaryk věděl, že k demokracii musí lidé nejdříve dospět a že to chvíli bude trvat. Protože řekl po vzniku Československa asi toto: bude nám trvat 50 let klidu a míru, než k demokracii dospějeme. Ale už se opakuji. :-D  A jak tak koukám, tak některým nebude stačit ani 100 let. :-D  Přeji hezký den a klidný předvánoční čas.

5 uajiii uajiii | Web | 6. prosince 2011 v 17:44 | Reagovat

Obdivuji lidi, kteří se takhle do hloubky zajímají o současnou politiku. Mě to nejde, i kdybych chtěl- vždycky se mi sevře okolo žaludku:)

6 ovesná vločka ovesná vločka | Web | 6. prosince 2011 v 21:53 | Reagovat

[5]: Přesně tak, ve chvíli, kdy se začnu o celé politické dění víc zajímat, tak se mi sevře žaludek jako před zkouškou ze staroslověnštiny a...radši jdu od toho pryč.

(Vychovávat případné děti, protože rodina je opravdu základ, a podporovat muže, kteří se vrhají do debat o demokracii, levici, pravici a vůbec...)

7 Brabikate Brabikate | Web | 8. prosince 2011 v 23:42 | Reagovat

Ta slova o rodině a její důležitosti jsou krásná, naprosto s celou vaší odpovědí souhlasím. Přeji vám, ať se vám tedy to přání splní, nesplnitelné totiž není. :-)

8 KSM KSM | Web | 12. prosince 2011 v 17:23 | Reagovat

[6]: Rodina je základ státu jak se říká. A bohužel si to mnozí neuvědomují tak jak by měli.

[7]: Souhlas. Pěkná, příjemná slova.

[5]: Někdy je potřeba na některé věci ukázat přímo. Bohužel.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama