Rozhovor: HANDLE

15. ledna 2012 v 20:00

Vítám Vás u dalšího rozhovoru!

Pod palbou otázek se tentokrát ocitl osmnáctiletý nadějný zpěvák Handle blogující na adrese

http://handle.blog.cz
Na blogu vystupuješ pod pseudonymem Handle. Proč sis zvolil zrovna toto jméno - anglické synonymum pro tvé skutečné příjmení? Proč nechceš raději vystupovat pod svým celým českým jménem - Jan Klika?
Nejsem vyloženě proti používat moje celé jméno, ale když už mám příjmení, které lze "přeložit" do angličtiny a zní to docela dobře, tak proč ne. A co se týče blogu - ani bych si neuměl představit, kdybych měl adresu "janklika.blog.cz", to by se mi asi moc nelíbilo... :)

Tvojí největší vášní je zpěv. Pamatuješ si, kdy jsi začal zpívat?
Už odmalička jsem rád zpíval a jednou o hudební výchově (v páté třídě) byla ze mě paní učitelka tak nadšená, že mě přihlásila do soutěže Velišský slavíček, kde jsem postoupil do finále a dokonce jsem se umístil na 2. místě. Od té doby už jsem se zpěvu začal věnovat více a začal jsem chodit do ZUŠ.

Jací byli tvoji hudební idolové nejútlejšího dětství?
No, pamatuju si určitě na Kelly Family, Lunetic a Ilonu Csákovou... :) A určitě ještě plno dalších. Když ty písničky slyším, vždycky si vzpomenu na tu dětskou bezstarostnost... :)

Měj jsi už nějaký blog před založením tvého současného blogu?
Ano, měl. Vždycky jsem rád blogoval... :) Měl jsem hudební blog i soukromý blog a každý měl něco do sebe.

Kdy tě napadlo založit si blog s úmyslem vkládat na něj svá hudební videa?
Už jsem o tom přemýšlel dlouho, ale teprve v srpnu jsem to zrealizoval. Myslím, že je to dobrá příležitost ukázat moji tvorbu více lidem. Krom toho, v "blogovém světě" Vás lidé celkem podpoří a vyjádří svoje názory. A já jsem rád opravdu za každý komentář. Ale rozhodně to není blog jenom za účelem udělat si co největší reklamu. Rád píšu i jakékoli jiné články.

Chodil jsi někdy na hodiny zpěvu?
Ano, od šesté třídy na sólový zpěv, později na sborový zpěv a poté jsem zpíval i v kapele v ZUŠ. I nyní chodím na soukromé hodiny zpěvu.

Účastnil ses někdy nějaké pěvecké soutěže?
No, já se snažím "vymést" více méně jakoukoli soutěž, protože si myslím, že každá zkušenost je dobrá... :)

Co ty a talentové soutěže typu Superstar, X Factor, Hlas Československa nebo Talent? Do Superstar ses přihlásil - jak daleko jsi se dostal? Máš v plánu přihlásit se do nějaké další masové pěvecké soutěže?
Ano, v SuperStar jsem byl v 16ti a nepustili mě ani k hlavní porotě. Málokdo ví, že tyhle talentové soutěže mají "předcastingy". Tam sedí neznámí lidé a v Praze z 5 500 lidí pustili k porotě cca 200 a to včetně hvězdné pěchoty. Až poté se to tedy vysílá v TV, tudíž musí vybrat všechny typy lidí, aby to bylo zajímavé pro diváky. Ale i tak se objevují v těchhle soutěžích velmi dobří zpěváci, což je určitě fajn. Co už ale není moc pozitivní, je to, že o 90% soutěžících po skončení soutěže už neuslyšíme... Takže můj názor na televizní talentové soutěže je takový, že v TV to vypadá docela pěkně, ale rozhodně to není záruka stoprocentní hvězdné kariéry. A jestli mám v plánu se ještě do nějaké další televizní soutěže přihlásit? Spíše ne, ale kdo ví... :)


Jak tvůj koníček vnímají rodiče a přátelé?
Rodiče brzy pochopili, že sportovec ze mě nebude, a tak mě přestali hlásit na sporty a začali mě podporovat, ovšem poslední roky mi dávají najevo, že to nemám vidět tak růžově. Neveří, že by mě to uživilo a mohl bych to někam dotáhnout. A přátelé... Tak většinou v pohodě, ale celkově se zpěv mezi "cool" záliby nepočítá, takže že bych byl nějaká "školní hvězda", to opravdu ne. Ale pravdou je, že díky tomu všemu chci čím dál víc něco dokázat... :) Rodiče ani přátelé v podstatě ani netuší, co by pro mě znamenalo, kdyby se mi podařila profesionální dráha. Ale nahoru prostě stejně musíte sami, a to v čemkoli. A někdy je to dlouhá cesta...

Oslovil tě během půlroční existence tvého blogu někdo se zájmem o vystoupení nebo spolupráci?
Ano a jedna možná spolupráce přišla už před založením blogu. Tak uvidíme... :)

Kdo patří mezi Tvé pěvecké vzory a idoly nyní?
Tak zpěvačka, která má pro mě vše, co by měla zpěvačka mít, je P!nk. Úžasný hlas, písničky i charisma... A samozřejmě bych tu mohl jmenovat ještě plno dalších. V poslední době hodně poslouchám Glee Cast, tolik talentovaných lidí pohromadě se také jen tak nevidí... :)Láká tě zpívat více v češtině nebo v angličtině?
No, kdybych uměl perfektně anglicky, tak věřím tomu, že bych odpověděl v angličtině, ale vzhledem k tomu, že mám neustálé mindráky z toho, jestli zpívat "ájm vis jů" nebo "ájm vit jů" nebo něco mezi, tak raději v češtině... :D Za prvý samozřejmě vždy vím, o čem zpívám a za druhý jsem Čech, a tak mi přijde lepší zpívat v češtině. Ale angličtině se taky nebráním, ovšem určitě byste mně právem mohli vytknout tu výslovnost. Ovšem je fakt, že anglicky se zpívá o trochu líp.

Jaký styl hudby je ti nejbližší?
Nejvíc určitě Pop a Rock (no, spíš Pop-rock:))). Občas i RnB. Většinou ale záleží na interpretovi a písničce, takže nemám vyloženě vyhraněný styl.

Hraješ na nějaký hudební nástroj?
Čtyři roky jsem chodil na klávesy, abych se alespoň trochu uměl doprovodit při zpěvu, takže umím opravdu jen základy. Ale i to se hodí.

Láká tě zpívání v muzikálech?
Není to vyloženě můj sen, ale na druhou stranu bych se tomu asi nebránil... :)

Jaký nejlepší koncert jsi doteď navštívil?
Určitě P!nk, která k tomu všemu, co na ní mám rád, umí udělat i výborné tour. Její show a akrobacie, to bylo prostě neuvěřitelný. Ale kromě P!nk se mi také velmi líbila kapela Simple Plan. Dokázali vytvořit skvělou atmosféru, všichni zpívali, skákali, bavili se - a tak to má být... :)

Jakou školu studuješ? Máš v plánu v budoucnu zkusit přijímačky třeba na DAMU, nebo se chystáš studovat nějaký obor mimo hudbu?
Tak já jsem původně chtěl jít na konzervatoř, ale všichni mi to rozmlouvali (že zpívat můžu vždycky, ať si vyberu něco víc "do života"), a tak jsem ve třetím ročníku na Hotelové škole v Turnově. Tomuto oboru bych se ale v budoucnu věnovat nechtěl, avšak maturita být musí, takže to beru tak, že tu školu prostě musím dodělat... :) Když bych náhodou nešel na vysokou školu, tak by ještě ta konzervatoř připadala v úvahu, ale spíše bych chtěl pokračovat na VŠ. Baví mě toho hodně, ale asi nejvíc uvažuji o FAMO v Písku. Ale kdo ví, jak to nakonec všechno dopadne... :)

Máš hudební nadání v genech? Byl jsi k němu veden odmala?
Z mé rodiny nikdo nezpívá, takže ne. Už odmala jsem ale chtěl být "slavný zpěvák", ač mě k tomu nikdo nevedl... :)

Setkal už ses osobně s nějakým známým hudebníkem?
Ano, ale jen tak se vyfotit a zase jít... :)

Co ty a psaní vlastních písniček? Máš něco svého v šuplíku, nebo skládání raději přenecháš jiným?
Skládání přenechám raději jiným, ale pár písniček jsem si otextoval. To mě baví, protože si můžu sám zvolit, o čem chci zpívat a co tím chci vyjádřit, takže pár textů v šuplíku mám a určitě ještě budu psát další.

Jak to vypadá s vydáním debutového CD? Objevila už se taková myšlenka?
Ano, ale zatím se to odsunulo na dobu neurčitou a žádnou smlouvu nemám podepsanou. Avšak kdyby to vyšlo, byl bych opravdu rád... :)Jak často nyní veřejně vystupuješ?
Zatím veřejně vystupuji jen v rámci soutěží, to je pouze párkrát do roka, což není moc, ale i tak můžu být rád, že čas od času tu příležitost mám.

Co považuješ za svůj dosavadní největší úspěch?
Na tuto otázku nikdy nevím, jak odpovědět. Samozřejmě mám sny a cíle, které se mi ještě nepodařily splnit, ale pokud bych měl říct můj dosavadní největší úspěch, tak to je asi to, že jsem se doposud nikdy nenechal výrazně strhnout davem. Sice možná nezapadám úplně všude, ale já jsem opravdu rád, že jsem se vždycky snažil chovat podle toho, jak jsem já uznal za vhodný. Ale abyste to zase nepochopili, že jsem nějaký "rebel", který vždy všechno dělá podle sebe a neohlíží se na druhé. Spíš jen to, že jsem nikdy neměl potřebu dělat za každou cenu věci, které byly "IN", nebo které se ode mě očekávaly, přestože mně to někdy dávali lidi sežrat.

Kdyby sis mohl vybrat jakéhokoli světového a českého zpěváka či zpěvačku pro duet, kteří by to byli?
Těch by bylo... :) V podstatě bych si zazpíval duet s kýmkoli, pokud mě tedy vyloženě neirituje (takových interpretů je ale málo, nejsem žádný kritik, takže se mi toho líbí hodně, i když třeba ostatním ne a většinou také opravdu obdivuji snahu něco dokázat, něco předvést atd.) a zpívá stejný žánr jako já.


Když odbočíme od hudby - jaké jsou tvé další záliby mimo ni?
Rád se koukám na filmy a seriály, poslouchám hudbu, cestuji. A samozřejmě i rád někam zajdu s přáteli atd.

Jak často a kde všude si zpíváš? :-)
Zpívám v podstatě opravdu každý den, já jdu třeba i po ulici a když vidím, že nikdo nejde, tak si zpívám... :D A nejvíc samozřejmě válím, když jsem sám doma nebo ve sprše... :D Ale vážně, zpívám téměř každý den, kdykoli a kdekoli... :)

Přezpíval jsi píseň S.O.S. od Jonas Brothers - v české verzi Osud. Jak vznikla tahle česká verze?
Na Youtube jsem měl pár videí a ozval se mi jeden "hledač talentů". Později mi nabídnul tuto písničku, ke které mi byl napsán český text. Nahrála se demo nahrávka a mohl jsem s ní i párkrát vystoupit...Přivyděláváš si teď už svým zpěvem?
Takhle daleko ještě opravdu nejsem... :) A jinak - vždycky všem říkám, že budu dělat raději méně placenou práci, ale hlavně aby mě bavila. Zpěv mě baví, a tak za to vydělávat plno peněz nepotřebuju (ovšem dělat něco, co Vás baví a mít za to i dobře zaplaceno, to by byla samozřejmě ta nejlepší kombinace :))

Máš nějaký záložní plán, kdyby zpívání nevyšlo?
Jak už jsem zmiňoval - bavila by mě třeba filmařina. Nejraději bych dělal opravdu něco uměleckého.

Co bys na závěr vzkázal čtenářům rozhovoru?
Aby se zbytečně nezaobírali věcmi, které stejně nemůžou změnit, aby byli vyrovnaní a byli tím, kým chtějí být. A aby si užívali těch pozitivních věcí v životě, sice je dost i těch negativních, ale vždycky máme přeci na výběr... :) A taky to, že budu rád za každou návštěvu u mě na blogu... :)

Děkuji za rozhovor!

Staňte se fanouškem blogu PTÁME SE na Facebooku a budete o nových rozhovorech informováni ve výpisu novinek :)

 


Komentáře

1 MIAU MIAU | Web | 15. ledna 2012 v 22:27 | Reagovat

Hmm,hudebník, tak to palec nahoru:)S hudbou se člověk v životě neztratí! Popík sice není zrovna moje parketa, ale fandím každému, kdo ví co chce a jde si za svým snem:)!

2 Alexandra Gryffin- Fox Alexandra Gryffin- Fox | Web | 16. ledna 2012 v 11:47 | Reagovat

Tak tohoto blogera vůbec neznám, ale beru to jako příjemný tip na počtení (případně poslech). Působí neuvěřitelně sympaticky. :)

3 B.Showy B.Showy | Web | 16. ledna 2012 v 20:04 | Reagovat

Hlas má važně dobrý :) a z rozhovoru působí hrozně sympaticky :-)

4 Daysy Daysy | E-mail | Web | 17. ledna 2012 v 17:33 | Reagovat

Zajímavý rozhovor.

5 Fée Fée | Web | 17. ledna 2012 v 18:36 | Reagovat

Taky mě to táhne k uměleckým vodám, ale ne tolik k hudebním :)
Handlemu přeji mnoho úspěchů, jednou prorazí!
BTW na Kelly Family jsem odkojená :-D

6 Peťka Peťka | Web | 18. ledna 2012 v 12:23 | Reagovat

koukám, že handle zaválel... ;) to je dobře. to málo, co o něm vím z blogu, je mi hrozně sympatické a doufám, že to jednou někam dotáhne a bude ho to, co bude dělat, bavit... ;)

7 CrazyB CrazyB | E-mail | Web | 21. ledna 2012 v 16:05 | Reagovat

Má vážně pěknej hlas :). Rozhovor se povedl a taky přeju hodně štěstí do budoucna..;)

8 Hantekk Hantekk | Web | 22. ledna 2012 v 10:21 | Reagovat

Handle :) Ano ten má opravdu až andělský hlas ;) Pěkné otázky a pěkný celkový rozhovor :) Abych tu docházela častěji :D

9 A.S. A.S. | Web | 3. února 2012 v 10:24 | Reagovat

Poslechla jsem si jeho písničku a ačkoliv to není můj šálek čaje, přišla mi docela podařená. Navíc jsem toho názoru, že všichni lidé (a mladí obzvlášť), kteří se snaží něčeho dosáhnout a něco tomu obětují, si zaslouží podporu okolí. Proto přeji hodně štěstí a příležitostí do budoucna :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama