Rozhovor: MIAU

29. ledna 2012 v 13:00

V dalším rozhovoru vám představím blogerku MIAU, která je kreativní, jak se patří a svoje tvoření náležitě dokumentuje na blogu s adresou

http://miau-para-ti.blogspot.comNa svém blogu působíš pod přezdívkou MIAU. Jak tě napadla?
Hmm, na to se budeš muset zeptat mojí kočky :-)

Jak ses dostala k blogu a blogování?
Naprostým nedopatřením :-) A za všechno může moje sestra :D Neustále mě přesvědčovala, že by bylo dobré ty moje malůvky poslat na vandr do virtuálního (čili blogového) světa. Já se tomu bránila, protože mi přišlo tak nějak divné mít blog "hele koukejte, co jsem nakreslila" a navíc jsem totální počítačový analfabet. Jenže ona ta Bylinka by ukecala i kámen.

Svůj blog už od samého začátku směřuješ hlavně na svoji tvorbu. Byl to tedy hlavní účel jeho založení?
Jop, nejprapůvodnější plán asi byl jen tak vesele zveřejňovat výrobky, které mi ve volných chvílích rostly pod rukama, aby se tím mohl třeba někdo inspirovat, ale jak říkám, nechtěla jsem, aby to byl blog "hele, koukejte, co jsem nakreslila", takže je z toho nakonec blog "hele, koukejte, to jsem nakreslila a co právě tropím za nezbednosti" :-)Nejde si nevšimnout, že tvým velkým koníčkem je kreslení. Bylo tomu tak už od malička, nebo ses k němu dostala později?
Co si vzpomínám, tak mě čmárání, kreslení, malování, lepení, stříhání bavilo vždycky :) Na prázdniny za babičkou jsem jezdívala vybavená pastelkama a děda nestíhal strouhat :)

Navštěvovala jsi někdy výtvarnou školu, nebo jsi samouk?
Jj, navštěvovala, kdysi dávno... a moc za to rodičům děkuju :-)

Účastnila ses někdy nějaké výtvarné soutěže?
No na základce, nějaké té školní. Vyhrála jsem fixy a náčrtník, heč :-)

Ač jsi výtvarně velmi nadaná, výtvarný obor nestuduješ. Jsi studentkou matematiky a hudební výchovy. Neuvažovala jsi nikdy o výtvarném oboru? Nelituješ toho?
Prý nadaná :D ... Ale děkuju :-)
Je pravda, že jsem s myšlenkou studovat výtvarku laškovala, jenže jsem si naštěstí včas uvědomila, že nejsem žádný malíř umělec, ale jen nadšenec amatér. Jsem ráda, že mi malování zůstalo "jen" jako koníček. Když jsem to koumala kolem a kolem, tak jsem vykoumala, že by mě vlastně ani moc nebavilo kreslit "na povel". Ani bych to neuměla. Určitě bych neohrnovala nos, kdyby se mi naskytla příležitost nějak to svoje malování posunout, protože to jsou jen takové jednoduché kresbičky, ale baví mě to a to si myslím, že je pro mě nejdůležitější :-)

Svoje kresbičky jsi loni propašovala také do tvé bakalářské práce. Jak se to tak stane, že téma mezipředmětových vztahů mezi hudební výchovou a matematikou může doprovázet i výtvarná činnost? :-)
To je jednoduché. Stačí si vybrat téma, ke kterému prakticky neexistuje žádná literatura :D To se pak v prosinci děsíte, když se spolužáci chlubí, kolik už toho mají napsaného a váš word s názvem "bakalářská práce" zeje prázdnotou. Začala jsem tím, že jsem procházela všemožné zpěvníky a hledala v nich písničky, ve kterých se počítá nebo zpívá o číslech. A pak se to stalo :-) Brouzdala jsem internetem a objevila naskenovanou stránku z pracovního sešitu matematiky pro 1. třídu. Byla na ní písnička 10 malých černoušků, ke každé sloce byl obrázek a slovní úloha. Koukám na obrázek a říkám si, no tohle bych teda nakreslila jinak a tohle taky... začala jsem si čmárat a vtom mi to cvaklo. Vyrobím pracovní listy z nejznámějších "matematických písniček". Začala jsem si malovat babku, která měla 4 jabka, Janka, co snědl brambory pečený, tři slípky při chůzi ze vsi... i na ty černoušky došlo :-) ... V hudebním programu jsem přepsala noty, obrázky naskenovala, vymyslela ke každé písničce matematické příklady, v malování a ve wordu to velmi, opravdu velmi amatérsky splácala dohromady a bylo :-) Hrozně mě to bavilo. Při tvorbě bakalářky jsem si vlastně spíš hrála :-) No, do diplomky už to malování asi nenacpu, škoda :D


Nejčastěji maluješ na textil. Kdy ses k této technice dostala?
Byla to vlastně úplná náhoda. Jako každý rok jsem si asi před třemi lety lámala hlavu s tím, co dám mamce k narozeninám. Vzpomněla jsem si, jak jsme si kdysi na konci tábora navzájem kreslili na trička a podepisovali se na ně. Zašla jsem do papírnictví, koupila fixu na textil, pár barviček a pustila se do "díla". Jenže, fixa byla nějak "tlustá", barvičky se rozpíjely a štětce na vodovky taky nebyly to pravé ořechové. Ale "jsem chlap co z boja neutíká", podnikla jsem druhou cestu pro potřebné věci, tentokrát už do pořádného obchodu, doptala se na tenký fix na textil, štětce na textil a nakoupila další barvičky. Druhé tričko bylo pro milého k svátku a světe div se, povedlo se! Byla jsem tak nadšená, že jsem namalovala jedno i pro sebe. No a Vánoce se blížily, barvičky zbyly, tak jsem nakoupila pytlíčky a tašky a rozhodla se zahrát si na Ježíška. A od těch dob už na moje malovací nádobíčko nedám dopustit :-)

Je právě malování na textil tvým nejoblíbenějším, nebo pořád vede papír?
Je :-) Víš jak, s tím se dá víc machrovat, papír si na sebe asi neobleču :D
Ne, sranda, prostě už jsem si na barvičky na textil zvykla, a když po dlouhé době sáhnu po vodovkách nebo temperkách, no ehm, raději bez komentáře :D

Jaké všechny techniky malování jsi už vyzkoušela?
Jéj, tak takové ty co asi každý obyčejný smrtelník, který chodí do výtvarky :-)

Je nějaká výtvarná nebo celkově tvořivá činnost, která ti doopravdy nejde a kterou by ses ráda naučila?
No těch je! :-) Třeba bych si někdy chtěla zkusit malovat na dřevo. Jo, a pokud můžu zmínit nějakou nevýtvarnou, tak bych se moc ráda chtěla naučit obsluhovat šicí stroj :-). Poslední dobou nedělám nic jiného, než okoukávám blogy šikovných švadlenek a "achám" nad jejich tvorbou :-)Vraťme se ale zpátky k malování na textil. Tvou doménou je hlavně dětské oblečení. Proč?
Tak málokdo je takový blázen jako já, aby nosil tričko s oslíkem nebo s tučňákem :-) Takže dětské obrázky na trička pro prťata, to je celá logika :-)

Maluješ na trička, látkové tašky, polštáře, čepičky, šatičky, dětská bodýčka, pytlíčky… O co je největší zájem?
Jó, to kdybych věděla :-)

Vyděláváš si nějak právě touhle činností? Máš hodně zakázek?
Spíš si přivydělávám, než vydělávám :-) Je to takový kolotoč, za vydělané peníze nakoupím další trička, barvy, štětce ... Ale jo, nějaký penízek z toho občas mám :-)Máš také profil na fler.cz, ráji tvořivých duší. Ozývají se ti i skrz něj zájemci o tebou malované kousky oblečení?
Pár věciček se mi tam už prodalo, dokonce i "na přání" jsem malovala pro nakupující maminky z fleru, ale nevýhodou jsou provize a samozřejmě poštovné, to se pak cena dost zvýší :( Ale jsem moc ráda, že taková stránka u nás existuje :-)

Účastnila ses v Olomouci, městě, kde studuješ, už několika fashion marketů. Jak ses k nim dostala?
Joj, v tom má zase prsty Bylinka :D, že?! :-) Jen tak mimochodem mi jednou oznámila, že její kamarádka pořádá v olomoucké kavárničce jarmark kreativního umění, jestli tam nechci vystavit pár svých výrobků. No, tak jsem teda do toho šla. Měla jsem strach, protože nejsem žádný profík a bála jsem se, že to bude akorát trapas, že tam budu sedět jak trubka s dětskýma malůvkama. Nakonec jsem byla ohromně mile překvapena! Prodalo se mi toho víc, než jsem si dovedla představit a moc mě povzbudily nadšené reakce nakupujících, takový balzám na duši :-) Na fleru komunikujete s nakupujícíma jen elektronicky, jenže tady jsem na ně koukala a moc mě těšilo vidět, že se ty moje výtvory někomu opravdu líbí a že třeba skončí jako vánoční dárek pod stromečkem :-) Od té doby mě už většinou vždycky někdo kontaktoval, že se něco koná a jestli se mám zájem zúčastnit :)Jaká byla účast na těchto marketech? Vyplatilo se ti sem zavítat coby prodejce?
Jak jsem psala, na prvním to bylo nad očekávání. A tak jsem do každého dalšího šla po hlavě. Je pravda, že občas to není zrovna nejvýhodnější, když zaplatíte "zápisné" a přitom nevíte, jestli vůbec něco prodáte. Ale musím zaklepat, protože zatím jsem měla štěstí a nejsem v mínusu :) Navíc je to velká zkušenost, potkáte spoustu milých kreativních duší, jste přímo v centru originálních výrobků ....

Je těžké určit si cenu za namalované dílo? Vyplatí se ti tohle tvoření, když vezmeš v potaz nákup textilu a barviček?
To je pro mě přímo nadlidský úkol. Otravuju všechny kolem a prosím, aby mi ty moje srandičky ocenili, protože já jsem obchodník jak koleno. Nejraději bych to dala každému, komu se to zalíbí, protože už to, že vidím, že se to někomu líbí, je pro mě velkou odměnou. Ale jsem chudý student, takže se snažím, abych na tom alespoň neprodělávala :-)

Dáváš o svých výtvorech vědět světu i jinak než skrz blog?
Dávám, dávám :-) Jsem si sama svou vlastní reklamou tím, že ty svoje malované věci nosím, no pak fler.cz, Facebook a ty jarmarky. Párkrát jsem nesla své výrobky do kamenných obchůdků s ručně vyráběným zbožím, nooo a samozřejmě dealerka mamka :-)

Pomohl ti už blog někdy v zakázce na malování oblečení?
Pomohl :-)

Mohla bys popsat, co všechno je potřeba udělat pro to, aby světlo světa spatřilo krásné tričko z tvých rukou?
Co by né :-) Koupím tričko, uvařím si kafe, rozbalím čokoládu, dám si jeden čtvereček, druhý... dobře, dobře... dejme tomu, že se rozhodnu malovat třeba sovičku. Tak nejprve si ji načrtnu na tričko tužkou, potom ji obtáhnu černým fixem, namíchám barvičky, vybarvím, počkám až to uschne, zažehlím, tadá a je to :-)

Dokumentuješ si všechny své výtvory, než je vyšleš do světa?
Jasně :-) Abych se pak jako stará bezzubá babka měla čím chlubit svým vnoučatům :-)Dovedla bys odhadnout, kolik malovaných věcí už vzešlo z tvých rukou?
Hm, to asi né :-) Tak baj očko to už možná pomalu půjde ke stovce, když započítám i ty malé malované pytlíčky a tašky :-) Ale je to střeleno hodně od boku :-)

Vyrábíš také brože, náušničky, maňásky… Co tě však baví nejvíce?
To se nedá říct. Jednou mám chuť kreslit, jindy lepit, pak zase stříhat, ale to malování bude asi to "nej" :-)

Podporují tě tví nejbližší v malování?
Podporují, a jak! Bez nich bych si malovala nejspíš jen do šuplíku! :-) Jsem jim za to moc vděčná.Je pro tebe malování jen radost, nebo se taky někdy při tvoření i pořádně vztekáš?
Oj, otázka na tělo :-) Je to radost, relax, nabíječka :-) Ale umím i nadávat jako papoušek. To když se mě rozhodne navštívit moje číča Sofie zrovna v době, když maluju. Na stole barvy, rozkreslená trička a ona si vyskočí rovnou doprostřed toho barevného čurbesu a prochází se po nezaschlých malůvkách. To mi hrůzou naskakují pupínky! :-)

Dovedeš si představit, že by tě v budoucnu mohly tvoje malůvky na textil i živit?
Bylo by to fajné :-)

Máš nějakého oblíbeného výtvarníka?
Adolfa Borna :-)

Když odbočíme od malování, jaké další činnosti naplňují tvůj volný čas kromě něj?
Tohle je vlastně můj největší problém. Baví mě spoustu věcí (plavání, badminton, běhání, kolo, brusle, hory, hudba, divadlo, film, zpěv, klavír, housle,...), a tak skáču od jednoho k druhému, vše jen tak rekreačně lechtám a nejsem schopná se rozhodnout (možná ani nechci :-)), čemu věnovat veškerý čas na úkor ostatního :-)

Na blogu jsi také zmínila loňské léto, jehož značnou část jsi strávila ve Skotsku sběrem malin. Jaká to byla zkušenost? Doporučila bys ji ostatním?
Určitě! Pokud máte možnost, tak jeďte. My sice chytli špatnou sezónu, úroda skoro žádná, takže práce (a tudíž i peněz) málo, ale zážitků plný pytel. Spali jsme ve stanech (a ve Skotsku prší, prší, a když neprší, tak mrholí), vařili si na plynových vařičích, ale něco málo jsme si přece jen vydělali, takže se nám zaplatila alespoň cesta a jídlo :-) Hodně jsme cestovali (stopem, takže náklady žádné :-)) Hned po příjezdu nám bylo jasné, že neodjedeme jako boháči, tak jsme to brali sportovně a řekli jsme si, že je to dlouhá dovolená, na které si máme možnost přivydělat a snažili jsme si to užít :-) ... a od těch dob si vážím teplé vody, suchých ponožek a plného žaludku :-)

Jaké jsou tvé nejoblíbenější blogy?
Jéjej, těch je :-) Ale nejraději mám asi ty kreativní :)

Trávíš hodně času prohlížením ostatních blogů?
Hmm, hlavně ve zkouškovém :DJak vidíš budoucnost svého blogu?
Barevně :-)
Ne, vážně nevím :) Už tak je to takový mišmaš výrobků, zážitků, fotek a povídání :-) Ráda věci plánuju, abych je pak mohla od základu měnit :) No jo, celá já :-)

Máš nějaký sen o budoucnosti ve spojitosti s malováním?
To víš, že jo :-) Až budu velká, otevřu si malinký voňavý obchůdek, ve kterém budou malované věcičky, brože, ozdoby ... jo a až se naučím šít, tak taky nějaké tašky, polštářky a ták :-)

Co bys na závěr vzkázala čtenářům rozhovoru?
Jestli máte nějaký sen, tak si za ním jděte :-)! Kdyby mi někdo před pár lety řekl, že budu svoje malůvky prodávat na jarmarcích a fashion marketech, asi bych na něj nevěřícně koulela očima :D No, a vidíte :) Tak šup, šup, co můžete udělat dnes, neodkládejte na zítřek :D
Děkuju, že jste se pročetli až na konec :-)


Děkuju za rozhovor :)

Staňte se fanouškem blogu PTÁME SE na Facebooku a budete o nových rozhovorech informováni ve výpisu novinek :)

 


Komentáře

1 Sušenka Sušenka | E-mail | Web | 29. ledna 2012 v 15:42 | Reagovat

Nádherně kreslí... :)

2 Terka Terka | 2. února 2012 v 13:42 | Reagovat

Mankote, ta je taaaaaaaaaaaaaaaaaak šikovná!!! Kreslí krásně, obdivuju obrovské nadšení a trpělivost a přeji spoustu dalších úspěchů :o) Má hezký blog.

3 Karel Karel | E-mail | Web | 2. února 2012 v 21:58 | Reagovat

Ano, ano, ano!
Tenhle styl se mi neskutečně líbí!
Stejně jako nápad pomalovat si kravatu k obrazu svému! Nějakou pohádkově zvířátkovskou by můj šatník opravdu uvítal. :-) Alespoň by přehlušil celý dojem z kvádra, které tak nerad nosím... :-/
Přeju Miau, aby jí tenhle koníček nepustil a aby šly věci pěkně na odbyt! :-)

4 MIAU MIAU | Web | 3. února 2012 v 13:50 | Reagovat

Jů, Vy jste zlatí, moc děkuju :-*

5 ochwey ochwey | Web | 6. února 2012 v 10:05 | Reagovat

Jé, MIAU mám hrozně hrozně ráda, i když je mi jen 20 tak se těším až budu mít děcko, protože mu určitě od MIAU koupím spoustu oblečků :)) I když to je ještě daleko, tak doufám, že MIAU bude malovat pořád a pořád a třeba to doplní o to šití, juchů :) (já si kdyžtak něco ušiju a ty na to budeš malovat, šlo by?) :))

6 MIAU MIAU | Web | 7. února 2012 v 22:24 | Reagovat

Ochwey, DĚKUJU!!!:-) Malovat budu, dokud mi neupadnou ruce:)a bylo by mi ctí pomalovat tebou ušitou věcičku:-)))

7 Len Len | Web | 21. února 2012 v 20:11 | Reagovat

MIAU, jsi skvělá! Nádherně maluješ a jsi neskutečně sympatická. Moc příjemný rozhovor!

8 Foxx Foxx | Web | 25. února 2012 v 21:47 | Reagovat

Nyaurr,ty máš stejný kreslení styl jako moje kamarádka!

9 MIAU MIAU | Web | 5. března 2012 v 19:08 | Reagovat

Len, moc děkuju, ty seš takové sluníčko:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama