Rozhovor: MAMI

19. února 2012 v 14:00

Po krátké odmlce je tady opět další rozhovor! Mami, která se dnes ocitla v roli zpovídané, bloguje rovnou na dvou adresách, a to

http://mami.blog.cz a http://mlecny-bar.blog.czDalo by se předpokládat, že blogová přezdívka Mami souvisí zejména s tím, že jsi maminka. Je to tak?
Ano, je to tak. Přezdívka "Mami" vznikla cca před třemi lety, kdy jsem během rodičovské dovolené začala aktivně psát svůj první blog, Deník dvojčátek.

Máš nádherná dvojčátka - holčičky. Je něco, co je zásadně odlišuje?
Ve skutečnosti nejsou úplně stejné, přestože ve stejných šatičkách tak mohou působit. Liší se mimikou, barvou hlasu a mají rozdílnou povahu. Čím jsou starší, tak se rozdíly mezi nimi prohlubují.

Jaká byla tvá první reakce ve chvíli, kdy ses dozvěděla, že nosíš v bříšku hned dvě miminka?
V první chvíli jsem dostala strach, jestli je vše v pořádku, zda mají všechny ručičky, nožičky, prstíčky… a potom se mě zmocnila dvojnásobná radost.

Z každého tvého článku sálá tvoje mateřská láska k holkám. Je však něco, čím tě dokážou pořádně vytočit?
Díky, domnívám se, že mateřské pouto se nezmění, ani kdyby bylo dítko nejneposlušnější na světě. Pokud se maminky zlobí nebo dokonce rozčilují, tak to nemá nic společného s nedostatkem lásky k dětem, spíše naopak. Mě například nejvíce stresuje, když začnou dovádět na místech, kde jde bezprostředně o život nebo zdraví, například na přechodu pro chodce, na kraji silnice, na nástupišti MHD apod. Mám vyzkoušeno, že děti kopírují nálady a duševní rozpoložení rodičů. Když jsem v pohodě a mám dobrou náladu, tak jsou i děti hodné a veselé.


Můžeš prozradit, jaké je tvé povolání?
Povolání je v dnešní době otázkou možnosti uplatnění vystudovaného oboru na trhu práce a diferencuje se výší odměny, která se nabízí. S inženýrsko-přírodovědným vzděláním jsem zakotvila na úřadě nejvyšším, jako VORS, tj. jako kříženec Vogona s Rákosníčkem :-)

Blog mami.blog.cz není tvým prvním blogem. Kde jsi začínala a proč ses rozhodla pro nový blogový začátek?
Můj současný blog na adrese mami.blog.cz plynule navázal na Deník dvojčátek (pozn. již je smazán). Přezdívku Mami jsem užívala od začátku, ale uživatelské jméno "mami" bylo původně obsazené. Administrátoři Blog.cz mi jej na požádání uvolnili. Předchozí majitel tohoto uživatelského jména nevlastnil žádný blog a navíc byl dlouhodobě neaktivní.

mami.blog.cz však není tvým jediným blogem. Před rokem jsi založila také Mléčný bar U dvou. Kde vznikl nápad na založení druhého blogu?
Musím přiznat, že se mi virtuální komunikace zalíbila natolik, že jsem chtěla založit nějaké neutrální příjemné místo, kde by se všichni mí přátelé mohli scházet a bavit se. Konečná podoba mlíčňáku ještě není hotová, ale s nárůstem čtenářů mám větší chuť se tomto blogu věnovat.

Na tomto blogu zveřejňuješ mimo jiné také spoustu receptů. Je vaření tvým velkým koníčkem?
Bylo, je a bude :-)

Všechno, co publikuji na blogu, tak tvoříme a ochutnáváme spolu s dětmi, proto jsou recepty a techniky co nejjednodušší. Vyzkoušet si je může prakticky kdokoliv.

Odehrálo se tady taky už několik soutěží o hodnotné ceny. Našla jsi pro ně nějakého sponzora, nebo šly ceny ze tvé kapsy?
Soutěže pořádám ze dvou důvodů. Především bych chtěla, aby mí čtenáři recepty a kreativní návody nejen četli, ale sami vyzkoušeli, napsali o nich článek, inspirovali se navzájem apod. Zkrátka, aby byl pro ně virtuální mléčný bar místem, kde si nejen něco pasivně přečtou, ale kde se opravdu inspirují k tvůrčí činnosti. Druhý důvod je prostý, ráda se také já nechám inspirovat nápady čtenářů, kteří se do soutěže zapojí. Jsou mezi nimi opravdoví umělci. Soutěže jsem financovala z vlastních zdrojů, nebyly komerční a nebyly určeny k propagaci žádné obchodní značky.

Kdo všechno z tvého okolí ví o tvém blogu?
O deníčku ví pouze pár nejbližších. Do virtuálního mléčného baru jsem se snažila vtáhnout celé široké okolí, všechny příbuzné a známe. Zatím jsou však pouze občasnými čtenáři, s přípravou obsahu mi pomáhají hlavně děti. Dvorním konzumentem vyfotografovaných děl je také můj manžel, který si denní menu z mlíčňáku velmi pochvaluje :-)


Jak vnímáš blogovou komunitu? Jaké typy blogů jsou ti nejbližší a čteš je nejraději?
Mému srdci blízké blogy najdete v mých oblíbených, ale občas zavítám i na opačný konec spektra. Mezi blogery mám i opravdové přátele, které se budu snažit neztratit z hledáčku.

Sama jsi na blogu Autorské klubu zpovídala několik blogerů. Ocitáš se v opačné roli poprvé?
Ano, zatím se mnou nikdo žádný oficiální rozhovor neuskutečnil.

Přispěla jsi dvěma pohádkami do knížky Pohádky pro kulíšky. Jaká byla tahle hromadná spolupráce blogerů?
Pohádky pro kulíšky" vnímám jako nejlepší společný projekt, který kdy v dějinách blogu vznikl.Účastnila ses křtu knížky a potkala jsi některé z blogerů i osobně?
Křtu knížky jsem se nezúčastnila, hromadným veřejným akcím se raději vyhýbám. Ovšem setkala jsem se několikrát osobně s Edith Holou a jejími závoďáky.

Tvým velkým koníčkem je také focení. Věnuješ se mu nějak více, nebo jde o amatérské nadšení pro věc?
Většinu svých článků se snažím oživit fotografiemi a někdy místo textu nechám promluvit samotné fotografie, které zachycují běh života. Fotografování se věnuji pouze amatérsky, nemám v tomto směru žádné vážné umělecké ambice.

Co fotíš nejraději?
Nejraději fotím květiny, parky, zahrady, ale v poslední době mě přitahuje food styling.

Na blogu Autorského klubu se jsi se starala o rubriku Milujeme KOMIX. Proč jsi s tímhle skončila?
Tuto rubriku jsem od začátku plánovala pouze nastartovat a posléze předat dalšímu komiksovému nadšenci. Věděla jsem, že s nástupem do zaměstnání nebudu mít na správcovství dostatek času. Navíc si myslím, že je dobře, když se správci v AK střídají a přinášejí do článků nové svěží nápady.


Máš nějaký oblíbený komix, který bys všem ráda doporučila?
Můj vztah ke komiksům jsem dost podrobně popsala v úvodním článku v rubrice Milujeme KOMIX (http://klub.blog.cz/1105/prave-zaciname). Nepatřím k těm největším fanouškům, kteří žijí pouze komiksy, ale když se mi nějaký dostane do ruky, ráda si ho přečtu. Nově bych čtenářům doporučila komiks s názvem "Persepolis" od francouzské autorky původem z Íránu Marjane Satrapi, podle kterého byl natočen i stejnojmenný celovečerní animovaný film. Pokud vám toto unikátní autobiografické dílo umožní alespoň na chvíli vidět svět z opačné strany barikády a zjistit, že na druhé straně žijí také lidé a hlavně děti, které mají své touhy a sny, bude to důkaz, že stylizovaný KOMIKS nebo animovaný film může být významným nástrojem k překonání předsudků.

Zkoušela jsi někdy sama vytvořit nějaký komix?
No, jéje. Ovšem čmáranice ze školních sešitů už odvál čas.

Je ještě nějaký další koníček kromě výše zmíněných, který naplňuje tvůj čas?
Pokud se mezi koníčky nepočítá práce, tak momentálně veškerý můj volný čas vyplňuje rodina a péče o domácnost.

Jakými vlastnostmi bys charakterizovala sebe samotnou?
Napůl probuzený snílek.

Máš nějaké další velké blogové plány do budoucna?
Ráda bych vytvořila z blogu Prvního virtuálního mléčného baru příjemné místo, kam se budou čtenáři rádi vracet.

Co bys na závěr rozhovoru vzkázala čtenářům?
Až budete mít cestu kolem, zastavte se na šálek teplé čokolády :-)

Děkuji za rozhovor! :-)

Mami taky odstartovala první vlnu interakce mezi dvěma po sobě jdoucími rozhovory. Aniž by tušila, kdo se ocitne pod palbami otázek příště, položila tomuto zpovídanému naslepo jednu otázku sama. Tak se těšte, už příště se dozvíte, co to bylo za otázku a kdo ji zodpoví :)

Staňte se fanouškem blogu PTÁME SE na Facebooku a budete o nových rozhovorech informováni ve výpisu novinek :)
 


Komentáře

1 Tail-Haris Tail-Haris | Web | 19. února 2012 v 15:17 | Reagovat

super rozhovor od této blogerky jsem viděla několik článku a musím se přiznat, že mě na nich pokaždé něco zaujalo :)

2 Tril Tril | 19. února 2012 v 15:34 | Reagovat

kříženec Vogona s Rákosníčkem! :-D  :-D  :-D další povedený rozhovor

3 Janinka Janinka | Web | 19. února 2012 v 17:47 | Reagovat

Povedený rozhovor, konečně taky víme o tajemné Mami něco víc :-).

4 Aidrien Assagir Aidrien Assagir | Web | 19. února 2012 v 18:41 | Reagovat

Mléčný bar a soutěž na něm mě zaujala, ale jaksi jsem se probudila dost pozdě, tak už nemělo smysl se hlásit. :-D Musím tam ale zavítat častěji. :-)  :-)

5 uajiii uajiii | Web | 21. února 2012 v 16:37 | Reagovat

Mami je nejlepší osoba blogového přístřeší! Kdo jiný člověku uvaří horké virtuální kakao, když venku prší a není do čeho dloubnout?

6 edithhola edithhola | E-mail | Web | 21. února 2012 v 22:09 | Reagovat

Jojo, Mami, konečně o tobě vím víc:-) A chystám se tě také někdy vyzpovídat na blog Kulíšci v rozhovorech. Ale to ještě uplyne pár týdnů, neboj:-)

7 Hotaru Hotaru | Web | 24. února 2012 v 13:26 | Reagovat

Ako niekto mohol kliknúť na - ? O.o

8 Foxx Foxx | Web | 25. února 2012 v 21:44 | Reagovat

:-)

9 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 5. března 2012 v 19:36 | Reagovat

My děkujeme, Mamí!
Občas mě skutečně vyděsí, je to zvláštní, ale opravdu se vyděsím že všichni dospělí mluví o svých mladých počino-pokusech jako o něčem "dávno, jéjej!" Doufám že tak nedopadají všichni, že se jako Mami chopí foťáku, vařečky a klávesnice...
A hlavně se děsím protože se pak smazává ten krásně falešný pocit unikátnosti. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama