Rozhovor: YOURCANDY

5. června 2012 v 18:00

Po dlouhé pauze mám pro Vás konečně další nový rozhovor a tentokrát jsem pro Vás zpovídala blogerku YOURCANDY s nevšedním koníčkem, který pečlivě dokumentuje na svém blogu sídlícím na adrese

http://barbie-yourcandy.blog.cz
Už jako malá jsi se nadchla pro tvoření šatiček pro panenky. Jak vypadaly tvé první pokusy?
Tak ty úplně první, to byly šatičky šité v ruce a určitě to nebyla žádná hitparáda :-)

Učila ses šít sama, nebo jsi měla za učitele někoho z kruhu rodiny?
Moje mamka i babičky měly šití jako svoje hobby, takže mě to samosebou začalo také zajímat. První pokusy byly na mámině šicím stroji Lucznick a protože jsem mu dávala dost zabrat, dočkala jsem se v deseti letech svojí vlastní šlapací Singrovky. Vedení jako takové jsem neměla, přicházela jsem si na to sama (dozor a rady dospěláků by mě možná i odradil) a k té opravdové krejčovině jsem se dostala až na škole v Lysé nad Labem.

Objevily se už při tvých prvních pokusech o šití sympatie k téhle činnosti?
Určitě ! Byla jsem dítě, které neustále něco vyrábělo, kutilo a dostat mě ven mezi děti byl nadlidský úkol.V šití na panenky jsem realizovala svoje dětské návrhářské sny.Svůj koníček jsi neopustila, vystudovala jsi obor dámská krejčová a pracuješ v oboru. Naplňuje tě tahle práce?
Naplňuje. Ráda tvořím a raduji se z výsledku. Navíc se mi líbí, že dělám i něco užitečného pro druhé lidi.

Jak dlouho už pracuješ v tomhle oboru?
Už to nějaký pátek bude, netroufám si to ani počítat, protože poslední roky jsem toho stihla strašně moc, hodně cestovat, žít v zahraničí, vdát se, porodit dvě skvělé děti.

Nepohrávala sis někdy s myšlenkou stát se módní návrhářkou?
Asi jako dítě jsem o tom možná snila. Osobně by se mi to líbilo, ale nevím, jak bych se na tom našem malém českém rybníčku jako návrhářka uživila. Myslím si , že je to hodně o kontaktech a sponzorech a já jsem vždycky stála nohama na zemi.Věnovala ses šití oblečků na panenky průběžně už od mala, nebo jsi na nějaký čas přestala a vrátila se k němu po letech?
Vrátila jsem se k němu , kdy moje neteř dorostla do panenek a já jí chtěla udělat radost :-)

Souvisí s tímhle tvým koníčkem i sbírání panenek? Kolik "barbie modelek" máš nyní ve své sbírce?
Panenky sbírám, musím mít přeci ty nejzajímavější modelky! :-) ...taky je to trochu z nostalgie. Množství si netroufnu odhadnout... je to na krabice. Už se chystám, že sbírku protřídím, ale když máte v ruce panenky z období vašeho dětství, kdy jste o nich snila a tenkrát byly nedostupné... to se potom nechtějí dát z ruky. Občas ale udělám probírku a pošlu mezi lid :-)Máš doma nějakou místnost speciálně vyhrazenou pro panenky a jejich doplňky?
Mám svojí dílnu, kde mám panenky i doplňky vystavené. Příchozí zákazníci jen zírají..no já se trochu červenám.

Jak vypadá osud tvých panenek-modelek? Schováváš si je na památku, nebo je po nějakém čase obměňuješ a prodáváš?
Obměnuji, prodávám, ale často s těžkým srdcem. Ale prostory nejsou nafukovací, takže bohužel...

Jak se na tvůj koníček kouká manžel?
Naštěstí mám skvělého manžela, který mi fandí :-)

Máš dvě děti, holčičku a kluka. Sdílí s tebou dcerka nadšení pro panenky?
Tak to je opravdu ironie osudu. Deniska má občas období, kdy prošmejdí moje zásoby oblečků a panenek, ale v zásadě ji panenky moc neberou. Možná za to můžu já, protože je má okolo sebe odmala a není to nic, po čem by její srdce prahlo.

Už zkoušela taky něco sama ušít?
Zkouší šití v ruce a já obdivuji její trpělivost. Vyrábí malé dárečky, které si sama vymýšlí. Teď dělala malý voňavý polštářek s namalovaným šmoulou :-D Je radost, jak se mi hrabe v dílně v látkách.Kolik času denně věnuješ šití?
Hodně, ale zároveň přesně to nespočítám, protože můj den a povinnosti se také točí kolem rodiny. Každopádně se snažím využít čas co nejefektivněji. Takže se běžně stává, že návštěvu odtáhnu do dílny, protože potřebuji něco dodělat. Na zahradě si hrají děti a já u toho párám zipy a večer u televize si zase připravuji šití na další den. Čas je můj nepřítel a rozhodně to nevypadá, že na tom budu někdy lépe. Nestěžuji si, to, co dělám, mě baví.

Trávíš více času coby dámská krejčová nebo tvořitelka oblečků pro panenky?
To je právě pokaždé jinak. Rozhodně ale raději šiju na panenky. To je pro mě relax.Máš nějaké své nejoblíbenější ušité šatičky?
Mám. Pokaždé ten poslední model :-)) Ale úplně nejraději mám obleček s bundou pilotkou a kabelkou Burberry.

Nedávno jsi navštívila výstavu Blanky Matragi Timeless v Praze a setkala se s ní osobně. Je pro tebe Blanka Matragi vzorem?
Paní Blanka je úžasný člověk. Její šaty miluji - jsou geniálně propracované, nápadité a nadčasové. Šaty, šperky. Já moc nefandím tomu konzumnímu návrhářství, kdy autoři chrlí nové a nové kolekce, po kterých za pár měsíců neštěkne ani pes, protože už jsou zoufale out. Kolotoč bussinesu se točí dál, jde jen o to rychle levně ušít v Číně, rychle prodat, rychle vydělat peníze. Blančiny šaty jsou nadčasové, je to umění. Kvalita a dobré zpracování nevyjdou z mody nikdy. Blanka je nejen fenomenální návrhářka, ale až si přečtete její knihy, tak zjistíte, že žen jako ona je málo. Je velmi odvážná a je to dříč, který miluje svoje řemeslo. V tom je můj vzor.


Netajila ses také s tím, že jsi Blance věnovala k narozeninám panenku s vlastnoručně ušitým modelem. Jak na ni reagovala?
Byla překvapená a myslím, že jí to udělalo radost. Prý jsem byla letos první, kdo jí dal dárek k narozeninám. Věnovala mi svůj katalog modelů, abych ušila nějaké šatičky podle ní. Byl to pro mě nezapomenutelný zážitek.

Už sis vybrala nějaký konkrétní model, který bys ztvárnila? Jak tahle práce pokročila?
Modelů, které se mi líbí, je spousta. Láká mě nějaký ten motýlí. Nechci na tom pracovat ve spěchu, ale chci tomu dát ze mě maximum. Takže se těším na léto, až budu na zahradě malovat na hedvábí. Bude to takový můj prázdninový projekt "za odměnu ".

Máš nějaké další vzory na poli módních návrhářů?
Vzor jako takový takový nemám, líbí se mi od každého návrháře něco.Tvůj blog už má za sebou čtyři roky existence. Jak ses k blogování dostala?
Náhodně. Našla jsem jiné blogy a zalíbilo se mi mít "deníček " o mém hobby. Je to pro mě taky nepostradatelný pomocník, když potřebuji dohledat "staré " oblečky.

Propaguješ nějak více svůj blog, nebo si našel za tu dobu své čtenáře sám?
Myslím si, že si našel čtenáře sám. Nejsem typ, který cestuje mezi blogy a zanechává odkazy.

Znáš i nějaké blogy autorek se stejným nadšením pro věc?
Znám a pokud je čas, tak se ráda podívám. A klobouk dolů před každým, kdo pečlivě do svého blogu přispívá, protože opravdu je to někdy náročné. Času je vždycky málo.Jaké jsou tvé další koníčky?
Rodina, čtení, ezoterika, příroda, zahrádka, cestování, různé tvoření.... a hlavně MÓDA :-D!!

Máš nějaký nesplněný velký sen týkající se tvé profese?
Chtěla bych mít výstavu Barbie oblečků a určitě si to jednou splním:-)


Co bys na závěr vzkázala čtenářům rozhovoru?
Aby žili přítomností a nenechali se nikým odradit od svých malých / velkých cílů. Život je jedno velké dobrodružství, ze kterého stejně živí nevyvázneme. Tak si to koukejte pořádně užít. Držím palce :-)Děkuji moc za milý rozhovor :-)
Staňte se fanouškem blogu PTÁME SE na Facebooku a budete o nových rozhovorech informováni ve výpisu novinek :)
 


Komentáře

1 Mína Mína | Web | 5. června 2012 v 20:59 | Reagovat

Yourcandy znám už celých deset let a za vším, co na sebe v moc hezkém rozhovoru prozradila, stojím. Stavěla na pevných základech z dětství a postupem času si plnila svůj velký sen. A podobně jako paní Blanka Matragi je i Yourcandy velký dříč, výsledek jejího kreativního snažení opravdu stojí za to. Nikdy její práci nepřestanu obdivovat. Yourcandy je malá velká žena! :-)

2 MIAU MIAU | Web | 5. června 2012 v 22:20 | Reagovat

Smekám před všemi tvořivými dušemi, které si umí jít za svým cílem. Sama vím, že tvoření je jak časově, tak finančně dost náročné a snad by to ani nebylo možné, kdyby se nejednalo o lásku, či koníček:-) Moc Yourcandy fandím a přeju, ať výjde ta výstava!:-)

3 Nikolas Nikolas | Web | 5. června 2012 v 23:00 | Reagovat

Yourcandy už jsem párkrát zaregistrovala, ale nikdy jsem u ní vlastně pořádně nebyla. Rozhovor se mi moc líbí, ona působí moc sympaticky a ty oblečky jsou super! :) Takže to jdu napravit a jdu se k ní pořádně podívat. :)

4 Mami Mami | 6. června 2012 v 9:45 | Reagovat

Moc pěkný rozhovor. Velmi inspirující. Obdivuji autorku a její nádherné skvosty.

5 Metteorwa Metteorwa | Web | 6. června 2012 v 10:50 | Reagovat

Překrásné. Škola v Lysý? Tam jsem teď odmaturovala! :-D Bohužel tam ale obor dámská krejčová už asi nefunguje, pouze nástavba jako pánská krejčová. A s návrháři-modeláři to taky teď nevypadá moc růžově - zájemců ubývá.
Obdiv za takovou trpělivost a titěrnou práci.

6 tail-haris tail-haris | Web | 6. června 2012 v 22:23 | Reagovat

Moc pěkné,... já jsem jako malá měla jednu anenku, která se po čase poničila a když mi byly 3-4 roky tak se musela vyhodit, od té doby jsem si nehrála s panenkama a teď toho lituji :(
jinak šiješ opravdu pěkné vecičky :)

7 chaannah chaannah | E-mail | 10. června 2012 v 19:09 | Reagovat

:-)  Yourcandy má hodně podobných vlastností jako paní Matragi ... ;-) a troufám si říci, že v mnohých osobních vlastnostech ji předčí... přeji našemu národu více podobných žen :-)

8 Shari Shari | Web | 9. července 2012 v 20:51 | Reagovat

Příjemný rozhovor, moc sympatická paní.

9 Krutomýval Krutomýval | Web | 22. září 2013 v 1:57 | Reagovat

hlavně pěkná :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama