Rozhovor: SUSSANAH

11. června 2012 v 13:00

A je tady další rozhovor!! Tentokrát se pod palbou otázek ocitla blogerka Sussanah, která nejen že pořádá zajímavou literární soutěž, o které se více dozvíte právě v tomhle rozhovoru, ale také je to nadšená stvořitelka krásných hitorických kostýmů :) Její dvě blogová království najdete na adresách

http://sussanah.blog.cz a http://sherridon.blog.cz

První článek na tvém blogu se objevil v prosinci 2009. Co tě přimělo založit si blog? Byla jsi v té době v blogové říši nováčkem, nebo už jsi za sebou měla nějakou blogovou minulost? :-)
Literární ambice mám, co se pamatuju. Nejdřív jsem psala na servery k tomu určené, jako je Písmák, Saspi, nebo Liter, ale to mi přestalo stačit. První blog jsem si založila na iDnesu, ale tam mne brzo znechutil administrativní systém. Tak jsem přešla na Blog. Kromě domovského blogu "Sussanah", mám ještě blog "sherridon", na kterém prezentuju svoje textilní výtvory, hlavně historické kostýmy.

Odkud se vzaly tvé dvě blogové přezdívky sussanah a sherridon?
Sherridon byla první, už někdy před sedmi lety, jako přezdívka na diskuzní server, a vznikla zkomolením jména jedné postavy z knižní série Mládí v hajzlu, kterou jsem v té době četla a nic lepšího mě nenapadlo.
Sussanah je taky lehká zkomolenina (správně je Susannah). Tentokrát ale zcela promyšlená. Jde o hlavní postavu ze série Mediátor od Meg Cabot. Je to moje nejoblíbenější autorka i série =)

Nelze si nevšimnout, že knihy jsou tvou velkou vášní. Jaký žánr je tvým nejoblíbenějším a které z přečtených knih se ti dosud líbily nejvíce?
Žánr... To je těžký, mám ráda fantasy, historické romány, sem tam životopisy, cestopisy, záhady, detektivky... =D Vyrostla jsem na Foglarovi a Mayovi. Hodně mne zasáhla kniha Muž se srdcem kovboje od Jacka Shaffera (brečela jsem asi týden), pak Cyrano de Bergerac od Edmonda Rostanda v překladu Jaroslava Vrchlického s úpravou Gustava Francla (u toho jsem brečela průběžně), moje první fantasy byla skvělá kniha od Neial Gaimana Nikdykde a naposledy již zmíněná série Mediátor od Meg Cabot. Samozřejmě to nejsou všechny knihy, ani zdaleka, ale jsou to takové mylníky =)
A u toho Cyrana to myslím vážně, je to ten nejlepší překlad, jakej jsem četla a že jsem jich četla dost =D


"Slečna, co je se mnou na fotce, má ode mne vestičku."

Jak ses dostala k šití historických kostýmů, které prezentuješ na svém druhém blogu?
Po maturitě jsem nevěděla co s volnym časem, tak jsem brouzdala po netu a během tří dnů jsem se stala členkou šermířský skupiny =D a pak už jsem s tim šitim prostě začít musela, protože gotickej kostým si jen tak někde nekoupíš... =)

Šiješ tedy jen na sebe, nebo i na kamarády a známé?
Samozřejmě jsem začínala jenom se sebou, ale teď už přijímám i "zakázky" od kamarádů. Vždycky z toho mám ale hrozný nervy, když si nemůžu každou nejistotu hned ověřit na postavě, takže to dělám jenom když není zbytí. Kromě kamarádů (spíš kamarádek) mimo šerm, oblíkám hlavně Abbacu (šermířská skupina z Hradce Králové, ať žijou spoilery ;) )

Přivyděláváš si teda šitím?
Asi bych to tak nenazvala, ale zadarmo to nedělám. =)

Kde a jak ses naučila šít?
Doma a těžko =D Není to tak dávno (asi tak šest sedm let), co jsem nedokáza ušít ani pytlík. A teď? Teď si jen tak z dlouhý chvíle ušiju korzet =)


Kde hledáš inspiraci pro historické kostýmy?
Buď na ostatních, nebo na různých webech. Kamarádka prochází i historiké malby, takže se někdy inspiruju i od ní.

Je pro tebe šití jen koníčkem, nebo by sis dovedla představit, že by tě mohlo v budoucnu i živit?
Docela ráda bych to druhé, ale zatím je to jen takovej pán do budoucna.

Pracuješ jako knihovnice. Baví tě tahle práce?
Jsem tam teprve dva měsíce, takže zatim v pohodě. Každej den něco novýho =) Ale obávám se, že mi to dlouho nevydrží. Jakmile zapadnu do stereotypu, tak odcházím. Výhledově mě ale čeká změna pracovního zařazení, takže mne to tak rychle neomrzí.

Kdybys měla porovnat své dva blogy, který z nich je pro tebe důležitější a proč?
To je docela záludná otázka. Momentálně víc přidávám na ten deníčkovskej blog. Ale šaty jsou hotový, takže nejdýl koncem měsíce přibude nový článek o nich na šicím blogu. Nechci to tam zahlcovat článkama mimo rámec zaměření.A porovnat je asi nedokážu, potřebuju oba stejně =)


"Fotka s loděma je z Bretaně a je to moje oblíbená =) Jak Bretaň, tak fotka."

Nachází si tvé blogy své čtenáře samy, nebo získáváš čtenáře i jinak? Ví o tvých dvou blogových dětech i přátelé, rodiče...?
Ze začátku jsem se snažila hodně zapojit do blogerského života, ale rychle jsem zjistila, že 98% uživatelů je tak o polovinu mladší, než já a že snahy o nějaké rozumné hovory jsou marné, tak jsem toho nechala. Naštěstí jsem během té doby našla několik dobrých blogerek, se kterýma jsme teď ves pojení i přes FB. A trochu se stydim přiznat, že FB spojení teď už převládá... O mých blozích vědí asi všichni =D A proto mám ještě třetí, tajný blog, kam chodim vyřvat všechny křivdy, který se mi stanou a o kterejch se nesmí nikdo dočíst =D

Jak vidíš budoucnost svých blogů? Myslíš, že tě blogování přestane bavit a někdy s ním skončíš, nebo si tuhle možnost zatím vůbec nepřipouštíš?
No, teď je trochu zanedbávám oba dva, ale svádím to na nedostatek času na šití a špatnej foťák na Projekt 365, spíš je to ale jakýmsi syndromem vyhoření, kterej se teď pokoutně vkrádá do všeho, co dělám. Ale ono to nebude tak hrozné, až se zase oteplí, jsem holt hrozně citlivá na počasí... =) Takže abych odpověděla, o konci neuvažuju.

Které blogy patří mezi tvé nejoblíbenější a proč?
Chodím pravidelně k Temnářce. Sem tam kvůli povídkám, ale hlavně kvůli článkům o psaní. A týjo, teď mne nikdo jinej nenapadá... Chodila jsem i na blog http://heathy-ledger.blog.cz/, ale nových informací prostě už moc nebude... =(


Kačenka


Roxy


Jetro

1. ledna jsi na svém blogu vyhlásila literární soutěž NEW WEIRD. Jak vznikl tenhle název? :-)
Chtěla jsem něco jiného než klasickou fantasy soutěž, tak jsem trochu hrabala a nakonec mi muž poradil New Weird. Není to můj výmysl, je to žánr, který vzniknul už někdy na začátku století.

Kde vůbec vznikl nápad uspořádat literární soutěž? Pořádala už jsi nějakou dříve nebo je tahle první?
Na přelomu léta a podzimu roku 2010 u mne běžela první literární soutěž. Měla několik kol a v každém byl jiný žánr. Loni jsem ji udělala znova, ale už se moc nechytla, tak jsem si řekla, že bude lepší zkusit něco většího. Jednokolového. Zatím mi přišlo pět povídek a do uzávěrky je necelý měsíc, snad ještě něco přijde. Byla by škoda, kdyby tak skvělá porota, jaká se mi podařila sestavit, byla tak málo využitá.


"Jedna obloha pro letní náladu."

Můžeš prozradit, kdo bude díla porotcovat, nebo je to tajemství? :-)
Na blogu má soutěž speciální rubriku (dostaneš se do ní po kliknutí na buttonek pod záhlavím) a tam jsou medailonky všech porotců. Z hlavy můžu zmínit Sikara, Cirrat, Maglaiz a Temnářku.

Autoři tří nejlepších prací budou odměněni knížkami. Jaké knihy to budou? :)
To je tajemství =) Ale budou se ochomýtat okolo zadání soutěže ;)

Kde všude jsi se snažila soutěž propagovat? Čím si vysvětluješ prozatímní nízkou účast soutěžících?
Porotci si dali odkazy na blog, pravidelně upozorňujeme na FB. Reklamu jsme dostali dokonce na SASPI. Sikar je klidnej a říká, že nápor povídek přichází poslední dny. Ale já už začínám být trochu nervozní...

Nepřijde ti, že za nezájmem soutěžících může být také to, že literárními soutěžemi je nyní internet přesycen a že soutěžící nedokáže rozpoznat, která z nich je kvalitní a které by měl dát přednost?
To si nemyslím. Soutěže, které pořádám já, jsou na amatérské úrovni, kdežto většina ostatních soutěží už zavání profesionalitou. Ne všichni mají nervy na to nechat svoje práce posuzovat profesionálem. A i když je moje porota na vysoké úrovni, pořád je to takové komornější. Já sama už do blogerských soutěží přispívám jen občas, ale začínala jsem na tom a bylo to fajn =)

Jaká by podle tebe bylo ideální číslo účastníků soutěže? :)
Do nultého ročníku bych byla ráda i za desítku. A pokud to nějak slušně vyjde, tak chci příští rok udělat první ročník.


Nádraží v HK
Nyní máš prostor k tomu navnadit váhající potenciální soutěžící k tomu, proč se zúčastnit právě téhle soutěže.
Kromě klasického pořadí (a samozřejmě již zmíněných knížek pro první tři) dostane každý soutěžící zpětnou vazbu v podobě slovního hodnocení od všech porotců a taky zvažuju nějakou verzi e-knihy nejlepších prací.

Účastnila ses někdy sama nějaké literární soutěže?
Zkouším neustále něco. Velké i malé. Naposledy jsem zkoušela soutěž O dračí řád a to jsem byla někde uprostřed výsledkové listiny. Teď jsem bohužel prošvihla Žoldnéře fantazie, ale na podzim myslím taky něco je. Mám prostě moc koníčků na moc málo volného času...

Jaké jsou tvé další koníčky kromě blogů, šití a čtení?
Ještě dělám cínovaný šperky a ten zmiňovanej šerm. Jo a taky píšu.

Otázka naslepo od jedné z předchozích zpovídaných, Šárky Škachové: Nemáte někdy pocit, že váš blog žije víc než vy?
Tak to naštěstí nemám =) Spíš sama žiju tolik, že blog sem tam skomírá =D


S manželem na Kuksu - oba kostýmy šila Sussanah
"... včetně vytvarování třírohých klobouků (ty uniformy jsem dělala dvě a bylo to zatím to nejtěžší, co jsem vytvořila)"

Co bys na závěr vzkázala čtenářům rozhovoru?
Že kdo dočetl až sem, je velice statečný =D A budu ráda, když se ke mně podíváte =)

Děkuji moc za rozhovor :-)
Staňte se fanouškem blogu PTÁME SE na Facebooku a budete o nových rozhovorech informováni ve výpisu novinek :)
 


Komentáře

1 Lištička Lištička | Web | 11. června 2012 v 13:16 | Reagovat

To jsou nádherné kostýmy! Úžasné! Muselo to dát obrovský kus práce, obdivuji, že má někdo trpělivost to šít :-) A samozřejmě také talent :))

2 Nikolas Nikolas | Web | 11. června 2012 v 14:55 | Reagovat

Vůbec si nedokážu tu práci představit, já mám problém zašít si kalhoty. :)
Tvoje práce se mi moc líbí.

3 tail-haris tail-haris | Web | 12. června 2012 v 15:00 | Reagovat

to je úžasné, umět šít takové  kostýmy, to se může vždy hodit... jinak se ten rozhovor moc povedl, dozvěděla jsem se něco nového a navíc zajímavého :)

4 Metteorwa Metteorwa | Web | 12. června 2012 v 21:13 | Reagovat

Juchů, jsem statečná :-D
Obdivuji nejvíc ty kostýmy, jako odmaturovaná Návrhářka/Modelářka si dost dobře umím představit, kolik to dá práce. Moc krásné.

5 Tril Tril | 14. června 2012 v 23:02 | Reagovat

Úžasný rozhovor!! Nádherné kostýmy a božský Cyrano!! :-D

6 Alexandra Gryffin- Fox Alexandra Gryffin- Fox | Web | 15. června 2012 v 22:29 | Reagovat

Taky bych si někdy ráda jen tak z nudy ušila korzet. :D Suss znám, upoutala díky jména z Mediátora, kterého shodou okolností považuju za nejlepší knihu, co bylo kdy napsané pro děvčata, i literární soutěží, na kterou sice nemám dostatek talentu ani nervů, ale jsem zvědavá, jak to nakonec dopadne. :)

7 Ell Ell | Web | 17. června 2012 v 8:23 | Reagovat

tak ta je skvělá ! Patří jí můj obdiv.:)

8 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 17. června 2012 v 21:49 | Reagovat

To je ale milých komentářů :) Děkuju všem :)

9 MIAU MIAU | Web | 18. června 2012 v 18:45 | Reagovat

Sussanah má můj obrovitananááánský obdiv. Větu, kde píše, že před 6/7 lety nebyla schopna ušít pytlík, jsem četla několikrát, protože jsem při pohledu na ty nádherné kostýmy nevěřila vlastním očím:) Držím pěsti, aby se literární soutěž vydařila a přeji hodně šicích úspěchů:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama